4You Airlines oszukują ludzi? Urząd Lotnictwa Cywilnego składa wniosek do prokuratury

Najnowsze

TVN24 Biznes i Świat4You Airlines do prokuratury

Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) skierował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez spółkę 4You Airlines. To drugi wniosek w tej sprawie. Wcześniej do prokuratury zwrócił się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rzecznik prokuratury poinformował TVN24 Biznes i Świat, że jeszcze nie zapadła decyzja o wszczęciu śledztwa. Trwa analiza dokumentów.

4You Airlines to firma, która sprzedawała bilety lotnicze bez licencji przewoźnika lotniczego. Taką licencję wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Spółka zawiesiła sprzedaż w poniedziałek.

To już drugi wniosek do prokuratury

Zdaniem ULC osoby kierujące 4You Airlines mogły doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem spółki tj. przestępstwa z art. 286 par. 1 Kodeksu Karnego (oszustwa), a także podjęciu przez spółkę działalności gospodarczej jako przewoźnik lotniczy bez wymaganej koncesji i certyfikatu tj. przestępstwa z art. 211 ust. 10 ustawy Prawo lotnicze.

W ub. tygodniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do prokuratury wniosek o zbadanie działalności firmy pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa.

Bez licencji i samolotów

"Spółka na przełomie lipca i sierpnia br. rozpoczęła sprzedaż biletów lotniczych za pośrednictwem strony internetowej, sugerując, że jest przewoźnikiem lotniczym, który rozpocznie loty 3 listopada br. Z informacji, jakie UOKiK uzyskał z Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, iż przedsiębiorca nie jest przewoźnikiem lotniczym, ponieważ nie otrzymał wymaganych prawem dokumentów: certyfikatu, koncesji oraz upoważnienia na wykonywanie przelotów na oferowane kierunki" - poinformował UOKiK.

Urząd ustalił też, że nie jest możliwe ich uzyskanie przez przedsiębiorcę przed 3 listopada 2014 roku.

W opinii UOKiK nieprawdziwe mogą być również zamieszczone na stronie internetowej przedsiębiorcy informacje na temat floty, jaką dysponuje. "Spółka informuje, że leasinguje samoloty od ukraińskiego przewoźnika Yanair. Tymczasem z informacji uzyskanych przez urząd wynika, że żaden polski przewoźnik lotniczy nie ma zgody na eksploatację statków powietrznych tego przewoźnika, a 4You Airlines nie ma uprawnień do zawarcia umowy leasingu samolotów" - dodał UOKiK.

Autor: ToL//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: 4YOUAirlines.com