48 tys. zł za metr kwadratowy

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huParyż - miasto dla krezusów

Coraz więcej paryżan przenosi się na przedmieścia, bo na własne lokum w centrum stolicy Francji po prostu ich nie stać. Ceny mieszkań na rynku wtórnym pobiły tam wszelkie rekordy. Średnio wynoszą 6,7 tys. euro (ponad 26 tys. zł) za metr kwadratowy, ale za metr mieszkania w Paryżu można zapłacić nawet 12 tys. euro. (prawie 48 tys. zł)

"Kupienie mieszkania w stolicy Francji stało się prawdziwym luksusem" - donosi dziś na pierwszej stronie dziennik "Le Parisien". - Paryż staje się rynkiem niedostępnym dla klasy średniej i niższej - mówi dziennikowi "Liberation" mecenas Frederic Dumont z Izby Notarialnej.

Od 5 do 12 tys. euro

Jeśli ktoś chce mieszkać w kamienicy w centrum miasta - w okolicach kompleksu Inwalidów czy przy słynnym bulwarze Saint-Germain - musi zapłacić nawet 10-12 tys. euro za metr kwadratowy mieszkania. Najtańsze w granicach miasta są północne i północno-wschodnie dzielnice, gdzie ceny oscylują wokół 5-6 tys. euro za metr kwadratowy. Średnia cena to 6,7 euro za metr.

Według Izby Notarialnej regionu paryskiego, cena sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w stolicy Francji wzrosła w drugim kwartale tego roku w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego o 9,8 proc. Tendencja wzrostowa dotyczy nie tylko Paryża, ale całej Francji, gdzie ów wzrost w tym samym okresie wyniósł 6 proc.

Nigdy jeszcze nie było tak drogo. Według specjalistów wzrost cen na rynku nieruchomości utrzyma się przynajmniej w najbliższych miesiącach.

Za mało budują

Na gwałtowny wzrost cen mieszkań składa się wiele przyczyn - twierdzą eksperci. Przede wszystkim to, że na rynku mieszkaniowym popyt przerasta znacznie podaż, co wiąże się z faktem, że w stolicy nie buduje się dostatecznie wiele nowych lokali.

Popyt jest ogromny także dlatego, że stopa procentowa kredytów mieszkaniowych jest wciąż wyjątkowo niska, a okres ich spłacania - długi, rozciągnięty nawet na 25 lat.

Dużo inwestują

Wyśrubowane ceny tłumaczy także fakt, że znaczna część nabywców nieruchomości w stolicy Francji to krezusi z całego świata, którzy traktują apartamenty jako dobrą lokatę kapitału.

Specjaliści zauważają też, że liczba transakcji sprzedaży w tej branży wzrosła w drugim kwartale o ponad jedną trzecią w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku, naznaczonego przez światowy kryzys gospodarczy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu