Najnowsze

4221,50 zł - tyle średnio zarabia Polak

Najnowsze

[object Object]
Tomasz HanczarekTVN24 BiS
wideo 2/2

Przeciętne wynagrodzenie brutto w grudniu wyniosło 4221,50 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 2,7 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 8,3 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w grudniu rok do roku wzrosło o 3,1 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 8,8 proc.

Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło 4217,67 zł i w ujęciu rocznym wzrosło o 2,7 proc., a wobec poprzedniego miesiąca wzrosło o 8,3 proc.

Zatrudnienie nieco w górę

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w grudniu było zatrudnionych 5 mln 491 tys. osób; rok do roku zatrudnienie wzrosło o 0,3 proc., a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,2 proc.

Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w grudniu rdr wzrosło o 0,4 proc., zaś mdm pozostało bez zmian.

Ekspercki optymizm

Dane GUS na antenie TVN24 Biznes i Świat komentował Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. - Bezrobocie w grudniu spadło i to jest dobra wiadomość - podkreślał.

- Polacy mniej boją się utraty pracy i oczekują wzrostu wynagrodzenia - tłumaczył Hanczarek. Pytany o to, gdzie obecnie najlepiej szukać pracy, wskazał przemysł, który rozwija się dzięki licznym dotacjom unijnym. - Rok 2014 naprawdę będzie lepszy - podsumował prezes Work Service.

Autor: //bgr / Źródło: PAP, TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości