400 mln zł na fedrunek

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Producenci węgla wydają na inwestycje ok. 2-2,5 mld zł

Pięć spółek węglowych otrzymało z budżetu państwa 400 mln zł na inwestycje, służące głównie poszukiwaniu i udostępnieniu nowych złóż węgla. Dzięki wartym w sumie ponad 1,3 mld zł projektom możliwa będzie eksploatacja ok. 850 mln ton zasobów tego surowca.

W poniedziałek w Katowicach szefowie spółek węglowych i wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska podpisali umowy, na mocy których budżetowe pieniądze trafią do firm. W większości będą przeznaczone na refinansowanie już poniesionych wydatków, bo pieniądze muszą być wydane do końca roku.

Z puli 400 mln zł najwięcej, bo 124 mln zł, dostała największa górnicza firma - Kompania Węglowa. Katowicki Holding Węglowy otrzymał 122 mln zł, Jastrzębska Spółka Węglowa 88 mln zł, Południowy Koncern Węglowy z giełdowej grupy Tauron 44,5 mln zł, a sprywatyzowana kopalnia Bogdanka na Lubelszczyźnie ok. 19,5 mln zł.

W sumie dofinansowane zostaną 24 (wybrane z 35 zgłoszonych) inwestycje - wszystkie, z wyjątkiem jednej, w maksymalnej możliwej wysokości, czyli do 30 proc. całkowitych nakładów. Pozostałą część spółki pokrywają z własnych środków.

Pierwsze takie wsparcie rządu

Choć unijne prawo już wcześniej pozwalało na wsparcie tzw. inwestycji początkowych (tj. związanych m.in. z zachowaniem dostępu do złóż), polski rząd po raz pierwszy skorzystał z tej możliwości. Wiele wskazuje na to, że jest to również ostatnie takie dofinansowanie - stare unijne regulacje w tym zakresie wygasają z końcem roku, a propozycje nowych nie przewidują już wspierania inwestycji.

- W dyskusji, jaka toczy się w tej sprawie na forum UE, używamy wszelkich możliwych argumentów, aby utrzymać możliwość wspierania inwestycji początkowych. Wciąż mamy nadzieję, że się to uda, choć nie mamy wielu sojuszników, bo sprawa rozwoju górnictwa dotyczy wyłącznie Polski - powiedziała Strzelec-Łobodzińska.

Podkreśliła, że przyznane w tym roku dofinansowanie jest dla spółek bardzo pomocne, choć to jedynie niewielka część wszystkich nakładów inwestycyjnych w górnictwie. Z danych resortu gospodarki wynika, że rocznie producenci węgla wydają na inwestycje ok. 2-2,5 mld zł.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24