40 kilometrów autostrady budują od trzech lat. Muszą potwierdzić, czy będą budować dalej

Najnowsze

tvn24 | MzopwSpółka musi złożyć w GDDKiA przedłużenie tzw. gwarancji należytego wykonania kontraktu

Do 6 lutego Polimex-Mostostal musi poinformować Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, czy dokończy budowę odcinka autostrady A4 między Rzeszowem a Jarosławiem na Podkarpaciu. Ponad 41-kilometrowy fragment drogi firma buduje od 2010 roku.

Spółka musi złożyć w GDDKiA przedłużenie tzw. gwarancji należytego wykonania kontraktu. Jest to potwierdzenie, że firma dysponuje m.in. gwarancjami bankowymi.

Albo, albo...

Jak poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz, jeśli Polimex-Mostostal nie złoży takiego dokumentu, oznaczać to będzie, że rezygnuje z dokończenia tej inwestycji. - Dla nas najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak, gdyby firma przedstawiła gwarancje bankowe i zmobilizowała się do zakończenie budowy tego odcinka do końca tego roku. Bierzemy jednak pod uwagę także drugi scenariusz, że Polimex rezygnuje z dokończenia tej inwestycji; wówczas wybieramy innego wykonawcę - dodał. Rynasiewicz zaznaczył, że w przypadku konieczności wyboru nowej firmy, termin oddania odcinka nie powinien ulec zmianie.

Żaby a 40 kilometrów drogi

Budowany przez Polimex-Mostostal odcinek autostrady A4 od Rzeszowa do Jarosławia ma ponad 41 km. Umowa na kwotę 2,1 mld zł została podpisana w 2010 roku. Odcinek ten, podobnie jak cała autostrada A4, miał być gotowy przed Euro 2012. Jak powiedziała rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, zaawansowanie prac na tym odcinku wynosi ok. 70 proc. Jedną z przyczyn tak słabego postępu robót były, oprócz problemów finansowych wykonawcy, także m.in. problemy środowiskowe, jakie miał Polimex rozpoczynając prace budowlane. Chodziło m.in. o żaby, które bytowały na terenach, którędy biegnie droga. Można było je przenieść w inne miejsce tylko w określonych miesiącach.

Z trudnościami

GDDKiA w połowie grudnia ub.r. wypowiedziała umowę konsorcjum firm Polimex-Mostostal oraz Doprastav na budowę odcinka drogi ekspresowej S69 Bielsko Biała - Żywiec - Zwardoń. Powodem były znaczne opóźnienia w realizacji kontraktu. Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza Polimeksu-Mostostal w tej sprawie. W budowie jest też odcinek autostrady A4 od Tarnowa (woj. małopolskie) do Dębicy (woj. podkarpackie). Jak zapewnił Rynasiewicz, oddanie tej trasy powinno nastąpić jeszcze przed końcem tego roku. Podkarpacki fragment autostrady A4 jest częścią biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę trasy, leżącej w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym; przecina on Polskę od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady A4 w Polsce wyniesie ok. 670 km.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Mzopw