3/4 kredytów hipotecznych bierzemy w złotówkach

Najnowsze

TVN24Na mieszkania pozyczamy teraz w złotówkach

W III kwartale 2010 r. banki udzieliły 61,1 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę ponad 13 mld zł. Średnia wartość kredytu to 204,3 tys. zł. Najczęściej bierzemy je w złotówkach i zaciągamy na 25-35 lat - wynika ze statystyk Związku Banków Polskich.

ZBP zaprezentował ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości. Jak wynika z opracowania, obecnie najpopularniejsza jest nasza waluta: w złotówkach w III kwartale udzielono 72,8 proc. kredytów; 21,8 proc. w euro, a 5,4 proc. we frankach szwajcarskich.

W sumie mamy pożyczone o 38 miliardów złotych więcej

Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP Jacek Furga ocenia, że zakładana wcześniej prognoza 50 mld zł wartości udzielonych kredytów hipotecznych w 2010 roku może zostać przekroczona. - Prognozowane przez nas 45-50 mld zł kredytów w całym 2010 roku podtrzymujemy, poziom 50 mld zł może być przekroczony - powiedział. Dodał, że w całym roku udzielonych może być 220-230 tys. kredytów hipotecznych.

W II kwartale Polacy zaciągnęli w bankach kredyty na cele mieszkaniowe o wartości 13,5 mld zł, a w I kwartale - 9,8 mld zł. "Na koniec III kwartału stan zadłużenia z tytułu udzielonych kredytów mieszkaniowych osiągnął poziom 247,5 mld zł. Oznacza to niewielki wzrost względem II kwartału, w sumie o 2 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, stan zadłużenia zwiększył się o 38 mld zł, co oznacza wzrost o 18 proc." - napisano w raporcie.

"Rodzina na swoim" napędza rynek

Autorzy opracowania wskazują na wzrost liczby kredytów udzielanych w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim" - banki udzieliły ich w III kwartale 11 tys., na kwotę 2 mld 066 mln zł. Z raportu wynika, że w trzecim kwartale zarówno wartość, jak i liczba kredytów udzielonych w tym programie przewyższyła wyniki osiągnięte w pierwszym i drugim kwartale tego roku.

- Program 'Rodzina na swoim' jest istotnym czynnikiem stymulującym zainteresowanie kredytami w złotych, a w najbliższym czasie program ten będzie wygaszany. Wobec zwiększenia wymogów w zakresie zdolności kredytowej klientów, zwiększenia wysokości wymaganego wkładu własnego i ograniczenia kredytowania walutowego, trzeba poszukiwać rozwiązań służących utrzymaniu finansowania mieszkalnictwa - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że takim rozwiązaniem mogłoby być uruchomienie w Polsce systemu wieloletniego oszczędzania na cele mieszkaniowe z elementem pomocy państwa w postaci premii budowlanej.

W Warszawie mieszkania nieco staniały

Jak podali autorzy raportu, średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wyniosła na koniec trzeciego kwartału ok. 8151 tys. zł, czyli o ok. 56 zł mniej niż kwartał wcześniej. Wzrosty odnotowano w Łodzi - 4370 tys. zł za m kw.(w II kw. 4279 tys. zł), Wrocławiu - 6338 tys. zł (w II kw. - 5988 tys. zł), Gdańsku - 5680 tys. zł (w II kw. 5619 tys. zł), w Krakowie - 6921 tys. zł (w II kw. 6764 tys. zł). Z zestawienia wynika, że najtaniej było w aglomeracji katowickiej - cena metra kwadratowego mieszkania wynosiła tam 3301 tys. zł - w II kw. było to 3427.

- Niewielkie zmiany cen dodatkowo świadczą o stabilizacji rynku nieruchomości - podsumował Pietraszkiewicz.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24