300 tys. nowych miejsc pracy w 2 lata?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Jako pierwsi inwestycje rozpoczną producenci z branży RTV i AGD

W czasie kryzysu polskie firmy zgromadziły na kontach bankowych 168 mld zł. Teraz będą inwestować - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem ekspertów zgromadzone środki inwestycyjne są tak duże, że w ciągu dwóch lat dzięki nim może przybyć 300 tys. miejsc pracy.

Oszczędności przedsiębiorstw rosną najszybciej od trzech lat. Z czerwcowych danych wynika, że depozyty firm - licząc rok do roku - wzrosły aż o 13 proc.

Zdaniem ekspertów inwestycje to tylko kwestia czasu. Planują je głównie duże firmy. Takie plany ma 45 proc. z nich, o 6 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z cytowanego przez gazetę raportu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Na początek RTV i AGD

Gdy wybuchł kryzys w ostatnim kwartale 2008 roku banki gwałtownie zaostrzyły politykę kredytową. A przedsiębiorcy przestali wtedy wspierać się kredytem - zaczęli oszczędzać i gromadzić gotówkę. Ostatnie wzrosty produkcji pokazują, że odrobiliśmy już straty wywołane kryzysem.

- Inwestycje blokuje tylko niepewność co do trwałości wzrostu - mówi Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan. Jednak zdaniem ekspertów zgromadzone środki inwestycyjne są tak duże, że w ciągu dwóch lat dzięki nim może przybyć 300 tys. miejsc pracy. Jako pierwsi mają zacząć inwestować producenci z branży RTV i AGD.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24