3 mld zł oszczędności w przyszłym roku

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ludwik Kotecki: W 2013 roku powinniśmy już spełniać kryteria z Maastricht

Reguła wydatkowa będzie obowiązywała już w budżecie na 2011 rok - zapowiedział w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Da to oszczędności sięgające 3 miliardów złotych. Resort finansów przyznaje, że w przyszłym roku będzie budżet zaciskania pasa.

Prognoza budżetowa zakłada realny wzrost gospodarczy na poziomie 3,5 proc. i 2,3 proc. inflacji.

- Gospodarka polska okazała się silna, ale ta sytuacja na zewnątrz zmusza nas do ostrożnego budżetowania, zarządzania środkami publicznymi - powiedział Kotecki.

- Dodatkowo przyjęliśmy, że powinny być wdrożone inne mechanizmy, wzmacniające tę konsolidację. Mówię tu przede wszystkim o konieczności przedstawiania przez projektodawców ustaw wydatkowych 10-letnich prognoz, co poprawi planowanie - dodał.

Euro realne w 2015 r.

Kotecki, który jest równocześnie pełnomocnikiem rządu do wejścia do strefy euro, powiedział, że data wejścia Polski do strefy euro w 2015 roku jest realna. Taki termin, najpóźniej do 2016 na przyjęcie europejskiej waluty wskazał kandydat PO na prezydenta marszałek Bronisław Komorowski. Data padła podczas debaty przedwyborczej kandydatów na prezydenta.

Według Koteckiego jesteśmy blisko spełnienia kryteriów z Maastricht.

- To jest jak najbardziej termin realny, ale nie traktowałbym żadnej z nich jako celu rządu - powiedział.

- W 2013 roku najpóźniej będziemy spełniać kryterium fiskalne, kryterium stopy procentowej nie spełniamy w bardzo minimalnym zakresie, więc myślę też, że jeszcze w tym roku czy na początku przyszłego roku będziemy je spełniać.

Kotecki powiedział też, że rząd nie oczekuje dalszego osłabiania się złotego. - Osłabianie się naszej waluty nie ma podstaw fundamentalnych - ocenił w TVN CNBC Biznes.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24