2,8 tys. zniszczonych gospodarstw

Najnowsze

Aktualizacja:

W wyniku nawałnic, które przeszły nad południowym Mazowszem, poszkodowanych zostało ok. 2,8 tys. gospodarstw rolnych. Dotkniętym kataklizmem gminom przekazano już 861 tys. zł - wynika z najnowszych danych mazowieckiego urzędu wojewódzkiego.

Najtrudniejsza sytuacja jest w gminach: Radzanów, gdzie ucierpiało około 800 gospodarstw o powierzchni ok. 550 ha; Potworów - ok. 700 gospodarstw, ok. 3 tys. ha; Przytyk - ok. 600 gospodarstw, ok. 2,3 tys. ha; Rusinów - ok. 400 gospodarstw, ok. 4,4 tys. ha; Klwów - ok. 120 gospodarstw, ok. 800 ha; Stara Błotnica - ok. 120 gospodarstw, ok. 200 ha; Gielniów - ok. 60 gospodarstw, ok. 300 ha.

Trwa szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych. - Przygotowaliśmy program wsparcia dla tych rolników przy przygotowywaniu wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi o osoby, które będą się ubiegać o dofinansowanie w odbudowie potencjału ich gospodarstw rolnych - powiedział dziennikarzom wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Przypomniał, że takie wnioski można składać od poniedziałku w oddziałach powiatowych ARiMR.

Jak dodał, uruchamiany jest także program wypłaty zasiłków w kwotach powyżej 10 tys. zł na odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych. - Środki te będą wypłacane proporcjonalnie do poniesionych strat i w zależności od sytuacji materialnej. Tam gdzie budynek był jedynym miejscem zamieszkania i sytuacja materialna rodziny to uzasadnia, to te zasiłki będzie można uzyskać nawet w wysokości 100 procent kosztów odbudowy czy remontu zniszczonego budynku mieszkalnego - wyjaśnił Kozłowski.

Bez zapotrzebowania na wakacje

Pytany, czy urząd wojewódzki planuje zorganizowanie wakacji dla dzieci z poszkodowanych gospodarstw, Kozłowski odparł: - Sygnały, które otrzymujemy, mówią, że takiego zapotrzebowania ze stron rodzin z tamtego terenu nie ma. Jesteśmy w tej sprawie w kontakcie także w radomskim Caritas. Mamy środki, z których moglibyśmy dofinansować takie wakacje, jeżeli będzie zapotrzebowanie.

Wojewoda poinformował, że wystąpił do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak z wnioskiem o uruchomienie dodatkowych środków z Funduszu Pracy i dofinansowanie powiatowych urzędów pracy. - Urzędy te będą mogły zatrudniać poszkodowane osoby do prowadzenia prac publicznych polegających na porządkowaniu otoczenia własnych gospodarstw. Takie osoby będą za to dostawały wynagrodzenie, które przynajmniej w niewielkim stopniu zrekompensuje im utratę wynagrodzeń z gospodarstwa rolnego związaną ze szkodami w plonach - wyjaśnił Kozłowski.

Jak dodał, urząd wojewódzki pracuje także nad rozwiązaniami, które mają na celu wsparcie rolników uprawiających paprykę. - Takie osoby bardzo często zaciągnęły duże kredyty i całe lub duża część ich zbiorów została tuż przed zbiorem zniszczona - podkreślił.

Kozłowski poinformował, że wystąpił do dyrekcji Lasów Państwowych, a także producenta folii, surowca potrzebnego do budowy tuneli warzywnych, o możliwość nieodpłatnego udostępnienia tych materiałów. - Chodzi o to, by pomóc tym ludziom zabezpieczyć to, co jeszcze da się uratować, a także przygotować się do nowego sezonu - powiedział.

- Pracujemy nad takim programem pomocy tej szczególnej grupie rolników, bo tam straty są ogromne. Będę dzisiaj w tej sprawie rozmawiał z członkami rządu - zapowiedział.

Źródło: PAP