26 listopada pierwsze czytanie budżetu?

Najnowsze

Aktualizacja:

Już 26 listopada może odbyć się pierwsze czytanie budżetu na przyszły rok - powiedział w TVN CNBC Biznes Zbigniew Chlebowski z PO. Zapewniał, że PO zrobi wszystko, by na czas oddać projekt budżetu.

- Platforma musi przesłać projekt budżetu, bo Jarosław Kaczyński nie zamierza robić tego ponownie - powiedział Chlebowski. Zdaniem polityka PO, ustępujący premier nie wysłał go do Sejmu celowo. - Dwa lata temu Marek Belka przesłał projekt budżetu w starej i nowej kadencji Sejmu. Na nim potem pracował rząd Kazimierza Marcinkiewicza. I tą drugą datę prezydent uznał za obowiązującą. Od niej zaczęło się odliczanie czterech miesięcy. Tyle rząd ma na przygotowanie budżetu i przedstawieniu go prezydentowi - powiedział Chlebowski.

Zrobimy wszystko, by prezydent na czas dostał budżet. Posłowie muszą przygotować się na ciężką pracę siedem dni w tygodniu od rana do nocy. Zbigniew Chlebowski (PO)

- Tymczasem Jarosław Kaczyński wiąże nam ręce. Rok temu prezydent Kaczyński jako właściwy uznał pierwszy termin złożenia budżetu w Sejmie. Jeśli w tym roku będzie tak samo, a jest to niemal pewne, że odliczanie zaczął 27 września i my musimy zdążyć z budżetem do 27 stycznia. W sytuacji gdybyśmy nie zdążyli, może rozwiązać Sejm - tłumaczył Chlebowski. Oznacza to, że Platforma musi przesłać do Sejmu identyczny projekt budżetu jak ten we wrześniu. - Przy najmniejszej zmianie potrzebna jest konsultacja z komisją trójstronną i NBP. My nie mamy na to czasu - wyjaśnił.

Prace nad budżetem ruszą pełną parą Chlebowski liczy na to, że jeszcze w listopadzie uda się przesłać projekt budżetu do Sejmu, by jeszcze w tym miesiącu komisja sejmowa mogła nad nim pracować. - Chcemy, by pierwsze czytanie budżetu odbyło się 26 listopada - stwierdził polityk PO. - Zrobimy wszystko, by prezydent na czas dostał budżet. Posłowie muszą przygotować się na ciężką pracę siedem dni w tygodniu od rana do nocy - dodał.

Dziś premier, jutro rząd? Skoro jeszcze dziś Donald Tusk ma być desygnowany na stanowisko premiera, to być może w ciągu najbliższych 24 godzin poznamy skład nowego rządu. Zbigniew Chlebowski na antenie TVN CNBC Biznes potwierdził tzw. pewne kandydatury. W nowym rządzie Waldemar Pawlak będzie wicepremierem i ministrem gospodarki, Jacek Rostowski ministrem finansów, Cezary Grabarczyk ministrem infrastruktury, Aleksander Grad ministrem skarbu, a profesor Maciej Nowicki ministrem środowiska. A kto obejmie resort pracy? - Decyzja należy do PSL. Kandydatura prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej to tylko medialne spekulacje - powiedział Chlebowski.

Skoro jeszcze dziś Donald Tusk ma być desygnowany na stanowisko premiera, to być może w ciągu najbliższych 24 godzin poznamy skład nowego rządu.TVN CNBC BIZNES

Źródło: TVN CNBC Biznes