25 milionów zagubionych walizek

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Dokąd odleciały nasze bagaże?

Sytuacja poprawia się, ale i tak linie lotnicze gubią nam bagaże. W zeszłym roku na całym świecie zagubiono 25 milionów sztuk bagażu. Utracony, dostarczony zbyt późno lub w niewłaściwe miejsce bagaż w zeszłym roku kosztował lotniczych przewoźników 2,5 miliarda dolarów.

Sytuacja wyraźnie poprawia się: zajmująca się statystykami ruchu lotniczego organizacja SITA wyliczyła, że w roku 2008 zgubionych zostało 32,8 milionów sztuk bagażu. Rok wcześniej było to aż 42 miliony walizek, toreb, plecaków i mniejszych bagaży.

Ponad połowa (52 proc.) zagubionych sztuk bagażu rozstaje się ze swymi właścicielami, gdy w portach przesiadkowych ląduje na niewłaściwym taśmociągu. 16 procent pozostaje na lotnisku, gdy właściciel wyrusza w podróż. Niektóre bagaże otrzymują niewłaściwe etykiety i wyruszają we własną podróż w zupełnie innym kierunku.

Zdecydowana większość bagażu dociera ostatecznie do rąk właściciela w ciągu 48 godzin. Ale 3,4 procent bagażu zostaje bezpowrotnie utracona. W skali świata do 850 tysięcy sztuk.

Źródło: AFP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24