23 miliony Europejczyków bez pracy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Litewskie urzędy oracy mają szczególnie wielu klientów

Eurostat obliczył, że w styczniu w całej Unii Europejskiej bez pracy było 22,979 milionów ludzi, co oznacza stopę bezrobocia w wysokości 9,5 proc. W krajach strefy wspólnej waluty euro bezrobocie było wyższe - 9,9 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika do 10,1 proc., tymczasem okazał się on taki sam jak w grudniu ub. r.

Jak podało Biuro Statystyczne Unii Europejskiej Eurostat, najwyższa stopa bezrobocia w styczniu była na Łotwie - 22,9 proc., oraz w Hiszpanii - 18,8 proc., najniższa zaś w Holandii - 4,2 proc.

Także na Łotwie stwierdzono najszybszy wzrost bezrobocia - w ciągu ostatnich 12 miesięcy stopa bezrobocia skoczyła z 12,3 proc. do 22,9 proc.

Najniższe bezrobocie odnotowano w Holandii - w styczniu bez zatrudnienia było zaledwie 4,2 proc. zawodowo czynnych. Zajęcia nie miało też 5,3 proc. Austriaków oraz 5,9 Luksemburczyków.

Według danych Eurostatu w Polsce stopa bezrobocia wyniosła 8,9 proc. (wobec 8,7 proc. w grudniu). Dane te różnią się od podawanych przez Główny Urząd Statystyczny (12,7 proc. w styczniu 2009), bowiem są obliczane inna metodą: GUS bezrobocie podaje według danych o osobach zarejestrowanych w urzędach pracy, natomiast Eurostat - według badania ekonomicznej aktywności ludności.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24