20 września strajk górników

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Górnicy ustalili termin strajku, jednak nadal chcą negocjować z zarządem

20 września działające w Kompanii Węglowej związki zawodowe na każdej zmianie zamierzają przeprowadzić czterogodzinny strajk. Jeżeli nadal nie będzie porozumienia z zarządem firmy, 4 października kopalnie mają stanąć na całą dobę, a dwa tygodnie później na 48 godzin.

Takie decyzje podjął w poniedziałek w Katowicach związkowy sztab protestacyjny. W ubiegłotygodniowym referendum za strajkiem opowiedziało się 92,5 proc. głosujących.

Spór w Kompanii dotyczy poziomu wynagrodzeń oraz gwarancji utrzymania zatrudnienia i nielikwidowania kopalń oraz zakładów firmy. Związkowcy deklarują chęć dalszych rozmów z zarządem i zapewniają, że w razie osiągnięcia porozumienia do strajków nie dojdzie. Ale wyznaczają na 17 września ostateczny termin jego osiągnięcia.

Zarząd Kompanii podkreśla, że fundusz płac jest na stabilnym poziomie, nie ma planu zwolnień pracowników (redukcja wynika z odejść na emerytury), a planowana reorganizacja firmy służy wzmocnieniu jej konkurencyjności i efektywności. Powołując się na ekspertyzy prawne, uważa, że tylko postulat płacowy mieści się w granicach sporu zbiorowego, a w związku z tym ewentualny strajk będzie nielegalny.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24