20 tys. euro pomocy na każdego Irlandczyka

Najnowsze

Aktualizacja:

Pakiet pomocowy dla Irlandii, o który Dublin zwrócił się w niedzielę do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), wyniesie ok. 85 mld euro na przestrzeni trzech lat - podała irlandzka telewizja publiczna RTE. Premier Irlandii ma dziś podać bliższe szczegóły budżetowych oszczędności.

Stacja nie ujawniła źródła, z którego dowiedziała się o wysokości pożyczki.

Według jej informacji 48 mld ma zostać przeznaczone na finansowanie deficytu budżetowego Irlandii przez najbliższe trzy lata, ok. 15-20 mld euro - na rekapitalizację banków, a ok. 20 mld euro - na rezerwę dla banków.

Praktyczna nacjonalizacja banków

Pakiet pomocowy w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniesie ok. 20 tys. euro. Zdaniem części ekonomistów do uratowania Irlandii przed zapaścią finansową może być potrzebna jeszcze większa suma.

Agencja Reutera zauważa, że pożyczka tej wielkości pociągnie za sobą zwiększony udział rządu w bankach, które z niej skorzystają. "Financial Times" podał we wtorek, powołując się na przedstawicieli irlandzkiego rządu, że przejmie on udział większościowy w Bank of Ireland, ale będzie chciał uniknąć pełnej nacjonalizacji tej instytucji.

Przedwczesne spekulacje?

Irlandzkie ministerstwo finansów zbyło wiadomości RTE stwierdzeniem, że są to przedwczesne "spekulacje", a pakiet pomocy wciąż jest negocjowany. "Zespoły techniczne wciąż starają się określić wysokość pakietu. Spodziewamy się, że negocjacje potrwają kilka tygodni" - wyjaśnił resort finansów.

W niedzielę Irlandia formalnie zwróciła się o wielką pożyczkę do UE i MFW, by ratować swe banki. Ministrowie finansów Unii Europejskiej szybko zgodzili się na udzielenie Irlandii pomocy, podkreślając, że chodzi o zabezpieczenie stabilności finansowej w UE i w strefie euro.

Pas zaciągną o kilka dziurek

Tymczasem w środę premier Irlandii Brian Cowen ma ogłosić czteroletni plan oszczędnościowy, którego zadaniem jest uzdrowienie finansów kraju. 4,5-milionową Irlandię czekają co najmniej cztery lata głębokich cięć budżetowych i podwyżek podatków. Ten program konsolidacji fiskalnej na sumę 15 miliardów euro ma umożliwić zredukowanie deficytu budżetowego (32 proc. PKB) do wymaganego przez strefę euro poziomu 3 proc. do 2014 roku.

W ramach oszczędności Dublin planuje obniżyć płacę minimalną i ograniczyć wydatki na opiekę społeczną. Rząd chce też przeprowadzić zwolnienia w sektorze publicznym. W ratowaniu finansów państwa ma również pomóc wprowadzenie nowego podatku od nieruchomości i podwyżka podatku dochodowego. Pakiet oszczędności ma mieć w przyszłym roku wartość 6 miliardów euro.

Źródło: PAP, TVN CNBC