2 mln zł kary dla RWE za umowy in blanco

 
TVN24UOKiK ukarał RWE

Prawie 2 mln zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na RWE Polska za podpisywanie umów in blanco. W związku z tym, klienci o tym, ile będą płacić za prąd, dowiadywali się dopiero po podpisaniu dokumentów.

UOKiK ustaliła, że RWE Polska przedkładała do podpisu kontrakty nieuzupełnione w istotnej części. Klient, który chciał skorzystać z oferty spółki podpisywał umowę, która nie była kompletna i dawała firmie możliwość uzupełnienia pustych miejsc po jej podpisaniu. W efekcie informacje o tak istotnych szczegółach, jak taryfa, okres rozliczeniowy czy czas obowiązywania umowy RWE uzupełniało później.

Klient o tym, ile ostatecznie będzie płacił za prąd, dowiadywał się po podpisaniu kontraktu. Tymczasem to przed jego zawarciem powinien otrzymać rzetelne informacje o usłudze.

Prezes UOKiK stwierdziła, że RWE Polska stosowała nieuczciwą praktykę rynkową i nałożyła na spółkę karę finansową w wysokości 1 mln 928 tys. 144 zł. Urząd podał też, że spółka zaprzestała stosowania sprzecznych z prawem działań.

RWE: nie wiedzieliśmy

Dyrektor ds. komunikacji RWE Polska Iwona Jarzębska tłumaczy, że praktyka, którą wskazał UOKiK była stosowana przez ok. pięć miesięcy w 2009 rok. Podkreśla, że dotyczyła on niewielkiej części klientów indywidualnych, którzy zawierali umowę z RWE za pośrednictwem deweloperów i nie kontaktowali się bezpośrednio z obsługą klienta RWE, "która zawsze w sytuacji zawierania umów udziela pełnej i rzetelnej informacji o zasadach i warunkach sprzedaży".

- Deweloperzy bez wiedzy spółki przedstawiali klientom do podpisu druki umów z RWE, które klienci wypełniali w niepełnym zakresie i podpisywali; następnie umowy te były przesyłane przez deweloperów lub klientów do RWE. Spółka nie miała wiedzy o fakcie, iż taka procedura jest stosowana przez deweloperów. Niezwłocznie po wskazaniu zastrzeżeń przez UOKiK, RWE wprowadziło nowe zasady i procedury, które w pełni gwarantują klientom prawo do rzetelnej informacji o warunkach umowy przed jej zawarciem - zaznaczyła.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości