180 mln złotych więcej na dofinansowanie sprzętu medycznego

Najnowsze

Aktualizacja:
shutterstock.com | TVN24Ministerstwo zmieniło limity finansowania m.in. wózków inwalidzkich

Na finansowanie wyrobów medycznych będzie przeznaczonych o 180 mln zł więcej niż w 2012 roku - informuje Ministerstwo Zdrowia. W styczniu weszło w życie rozporządzenie, które zmienia zasady ich refundacji. To zastrzyk gotówki, który pośrednio wesprze rynek producentów.

Resort zdrowia podał, że podniesiono limity finansowania większości wyrobów medycznych: m.in. protez i sprzętu do rehabilitacji. Zwiększono limit finansowania wszystkich protez kończyn górnych i dolnych, np. w przypadku protezy modularnej w obrębie uda limit finansowania wynosi obecnie 2,8 tys. zł, natomiast projekt zakłada zwiększenie go do 5,5 tys. zł.

Limity dopasowane do rynku

MZ podkreśla, że zmienione zostały także limity finansowania protez. Resort informuje, że tam, gdzie było to zasadne, limit został podwyższony, natomiast w przypadku protez, których limit finansowania był wyższy niż faktyczna ich cena na wolnym rynku, limit został obniżony. Ponadto zwiększono limit finansowania aparatów słuchowych (jednocześnie poszerzając grono lekarzy uprawnionych do wystawiania zlecenia o lekarzy audiologów i foniatrów) oraz limit finansowania sprzętu dla pacjentów z mukowiscydozą, skrócono okres użytkowania tych wyrobów. Większy będzie także limit finansowania poduszki przeciwodleżynowej (zwiększenie ze 100 zł do 500 zł). Zwiększono limit cenowy na kule, laski dla niewidomych (skrócono okres użytkowania laski z dwóch lat do sześciu miesięcy).

Zmiany w cenach wózków

Ministerstwo podkreśla, że choć zmniejszono limit finansowania wózka inwalidzkiego ręcznego (z 800 zł na 600 zł) - co wynikało z faktycznych cen tych wózków na wolnym rynku - to zwiększono limit cenowy na zaopatrzenie w wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku (z 1,5 tys. zł do 1,7 tys. zł). Podniesiono również limit na wózek inwalidzki specjalny z 1,8 tys. zł do 3 tys. zł. Resort zaznacza, że wózek inwalidzki specjalny został celowo ogólnie opisany, aby dać pacjentowi możliwość wyboru rodzaju tego wózka np. elektryczny, stabilizujący plecy i głowę czy wózek z funkcją pionizacji.

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com | TVN24