18 tez PJN

Najnowsze

Aktualizacja:

- Powinniśmy rozpocząć wielką debatę na temat nowych systemów emerytalnych - oświadczyła na konferencji prasowej szefowa ugrupowania "Polska Jest Najważniejsza" i przedstawiła 18 propozycji zmian w polityce społecznej i systemie emerytalnym. Joanna Kluzik-Rostkowska mówiła, że chce m.in. likwidacji odrębnych systemów emerytalnych i tego, by studenci mogli uzyskać dotacje na biznes bez konieczności rejestrowania się w urzędzie pracy.

Pomysły ugrupowania "Polska UJest Najważniejsza" dotyczą reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych i rynku pracy. Wśród osiemnastu pomysłów znalazła się m.in. propozycja podniesienia emerytury minimalnej do kwoty 80% minimalnej pensji (obecnie oznaczałoby to, że zamiast 706 zł. otrzymalibyśmy prawie 1100).

Ugrupowanie proponuje żeby stopniowo podnosić wysokość świadczenia, aż do kwoty odpowiadającej co najmniej 100 proc. płacy minimalnej. PJN dodaje, że równocześnie należy podnieść kryterium stażu ubezpieczeniowego uprawniającego do emerytury minimalnej.

Likwidacja odrębnych systemów

"Polska Jest Najważniejsza" podnosi także kwestię likwidacji odrębnych systemów emerytalnych. Wprowadzenie tego rozwiązania miałoby obniżyć wydatki budżetu.

- Taki system pozwoliłby na realne otwarcie dyskusji na temat podnoszenia wieku emerytalnego – ubezpieczeni otrzymują wyższe pensje netto (większa opłacalność pracy), wiedzą też, że dłuższa praca pozwala im na osiąganie wyższej emerytury - czytamy na stronie ideosfera.pl na której PJN zaprezentował swoje pomysły.

Wzmocnić przedsiębiorczość

Ugrupowanie Joanny Kluzik-Rostkowskiej proponuje także kilka rozwiązań, które mają zachęcić wracających do kraju emigrantów, studentów i starsze osoby do inwestowania w Polsce.

PJN chce zwolnienia podatkowego (dwa lata z PIT i/lub CIT) dla osób wracających z emigracji i inwestujących co najmniej 10 tys. euro. Takie zwolnienie ma być i tak opłacalne, bo nowi przedsiębiorcy będą opłacać składki do ZUS i mogą też tworzyć dodatkowe miejsca pracy.

Studenci mieliby uzyskać możliwość uzyskania dotacji na biznes bez konieczności rejestrowania się w urzędzie pracy. W ten sposób ma zniknąć bezrobocie wśród młodych osób. Młodzi przedsiębiorcy mieliby także być zwolnieni przez dwa lata z konieczności opłacania składek do ZUS i Funduszu Pracy.

Emeryci też wg PJN powinni uzyskać możliwość uzyskania dotacji na biznes, w tym osoby mające prawo do emerytury czy świadczenia przedemerytalnego (pod warunkiem, że nie uzyskują dochodów z pracy lub prowadzonej działalności).

Dobry pracownik, to wyszkolony pracownik

Wśród propozycji PJN jest też umożliwienie pracodawcom bardzo łatwego dostępu do pieniędzy z Funduszu Pracy jeśli chcą szkolić lub przekwalifikowywać pracowników po 50. roku życia. Pod warunkiem, że jeśli wykorzystają środki z FP, nie zwolnią pracowników przez 2 lub 3 lata.

Pracodawcy mogliby też sami tworzyć fundusze szkoleniowe w firmie w zamian za obniżenie o 1,45 pkt proc. składki do Funduszu Pracy.

Wszystkie propozycje "PJN" można znaleźć na stronie ideosfera.pl.

Źródło: tvn24.pl