18 rzeczy, które zrujnują twoją rozmowę o pracę. Sprawdź, czego unikać

ShutterstockPrzebieg spotkania rekrutacyjnego stanowi ważny element ostatecznej decyzji pracodawcy

Serwis Business Insider przygotował listę najczęstszych błędów popełnianych podczas rozmowy o pracę. Sprawdź, czego nie należy robić, aby z sukcesem ubiegać się o wymarzone stanowisko.

1. Nie przychodź na rozmowę pół godziny wcześniej. To sprawia, że osoba rekrutująca czuje presję, aby szybciej skończyć, to co robi. Wystarczy, jak przyjdziesz pięć minut przed umówioną godziną.

2. Oczywiście spóźnienie też jest niedopuszczalne. I nie uratuje cię wysłanie e-maila bądź sms-a 30 minut po planowanym rozpoczęciu rozmowy. Jeśli spóźnisz się kilka minut, przeproś po przyjeździe.

3. Nie przynoś własnego kubka kawy lub koktajlu na rozmowę. To nie jest profesjonalne i może sprawić, że osoba rekrutująca... pozazdrości ci napoju.

4. Nie dotykaj twarzy, nie kręć włosami, wąsami i nie drap się po brodzie. To obrzydliwe i rozpraszające.

5. Nie czekaj więcej niż 24 godziny z napisaniem e-maila z podziękowaniem za rozmowę. Wiadomość powinna być krótka i konkretna.

6. Powstrzymaj się przed wysyłaniem podziękowań pocztą tradycyjną. Mamy 2014 rok.

7. Nie odmawiaj, kiedy zostaniesz poproszony o napisanie testu albo wykonania jakiegoś innego ćwiczenia. Jeżeli stwierdzisz, że nie masz czasu, zobaczysz czerwoną kartkę.

8. Nie opowiadaj o sukcesach twojego ojca lub matki. To sprawi, że osoba rekrutująca pomyśli, że to rodzic stoi za znalezieniem wszystkich twoich poprzednich miejsc pracy.

9. Nie pokazuj się na rozmowie z mokrymi włosami. Lepiej przyjechać spóźnionym kilka minut, ale z suchymi włosami.

10. Nie przychodź na rozmowę z nieświeżym oddechem.

11. Nigdy nie mów, że nie wiesz, co chcesz w życiu robić. To sprawia, że wydajesz się człowiekiem zagubionym. Mów, że wiesz czym chciałbyś się zajmować i jest to właśnie praca, o którą się ubiegasz.

12. Nigdy nie mów: "Naprawdę potrzebuję pracy". Potrzebujesz TEJ pracy.

13. Jeżeli spotykasz się z osobą rekrutującą na kawę albo obiad, nie zamawiaj jako pierwszy. Poczekaj aż zrobi to on.

14. Nie mieszaj podstawowych faktów. Nie mów np., że Business Insider jest znakomitym "czasopismem" (jest to serwis internetowy - red.).

15. Jeśli ubiegasz się o pracę w redakcji, nie mów swojemu rozmówcy, że twoim życiowym celem jest bycie projektantem mody bądź piosenkarzem. To samo odnosi się do każdej pracy w każdej dziedzinie.

16. Nie przychodź na rozmowę, nie poświęcając uprzednio odpowiednio dużo czasu, aby dowiedzieć się czegoś o firmie. Inteligentna osoba rekrutująca sprawdzi twoją wiedzę na jej temat.

17. Nie mów na koniec rozmowy, że nie masz żadnych pytań. Musisz zadać przynajmniej jedno pytanie i powinno być bardziej kreatywne niż "jaka jest kultura organizacyjna w firmie?". Pytanie, którego musisz unikać, to także: "czy ludzie z firmy imprezują razem po pracy?".

Pamiętaj, że pytania powinny dotyczyć czegokolwiek związanego z pracą. Nie pytaj więc osoby rekrutującej jaki jest jej ulubiony film. Nie pytaj też, czy łatwo jest przejść na inne stanowisko w firmie. Osoba rekrutująca pomyśli wtedy, że interesuje cię inna posada. Nie zadawaj też pytania: "jak szybko mogę awansować". Zamiast tego spytaj: "jaka jest droga kariery dla kogoś o mojej pozycji".

18. Nigdy nie mów źle o poprzednim pracodawcy. Uwaga w stylu: "mój stary szef był najgorszy" to natychmiastowa dyskwalifikacja.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? TVN24 BiS

Autor: ToL/zp / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości