Najnowsze

1,5 tys. osób z Fiata do zwolnienia. "Przekazali nam suchą informację"

Najnowsze

TVN 24Fabryka Fiata w Tychach

Zarząd spółki Fiat Auto Poland podjął decyzję o zwolnieniu 1,5 tys. osób. Informację taką kierownictwo przekazało w piątek związkom zawodowym. Ich przedstawiciele zaznaczają, że nie przedstawiono im przy tym żadnych szczegółów. - Nie znamy kryteriów ani warunków tych zwolnień - powtarzają.

Rzecznik Fiata o zwolnieniach w Polsce
Rzecznik Fiata o zwolnieniach w PolsceTVN 24

Zarząd spółki Fiat Auto Poland chce, by zwolnienia grupowe, w wyniku których pracę miałoby stracić 1,5 tys. osób, zakończyły się do marca 2013.

Związki będą negocjować

- Jako ich powód podano nam spadek produkcji, złą sytuację na rynku motoryzacyjnym oraz planowaną reorganizację firmy - relacjonuje Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Auto Poland. Jak dodaje, zarząd spółki przedstawił związkowcom jedynie "suchą informację". - Nie wiemy na razie, jakie miałyby być szczegółowe kryteria oraz warunki tych zwolnień - podkreśla Stróżyk.

Związki twierdzą, że podane przez kierownictwo spółki powody "w żaden sposób nie uzasadniają redukcji zatrudnienia na tak ogromną skalę". - Podczas negocjacji będziemy się starali jak najbardziej ograniczyć tę liczbę. Będziemy się również domagać, aby zarząd wycofał się ze zwolnień grupowych i zastąpił je programem dobrowolnych odejść - zdradza Stróżyk. Negocjacje mają rozpocząć się w najbliższych dniach.

Strajk solidarnościowy w całym regionie

W komunikacie śląsko-dąbrowskiej Solidarności wskazano, że zwolnienia grupowe w fabryce Fiata mogą spowodować również redukcję zatrudnienia w spółkach powiązanych i kooperujących z FAP. - Niestety, scenariusz, przed którym ostrzegamy od wielu miesięcy, zaczyna się sprawdzać. W związku z coraz gorszą sytuacją gospodarczą naszego kraju kolejne zakłady przemysłowe nie tylko z branży motoryzacyjnej będą ograniczać produkcję, masowo zwalniać ludzi lub po prostu upadać - ocenia Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Jak dodaje, w związku z ostatnimi wydarzeniami, podjęta została decyzja "o przeprowadzeniu generalnego strajku solidarnościowego w naszym regionie". - Domagamy się m.in., aby rządzący wspólnie z pracodawcami i związkami zawodowymi opracowali system osłonowy dla przedsiębiorstw zagrożonych skutkami kryzysu, czyli właśnie dla takich zakładów jak Fiat Auto Poland. Realizacja naszych postulatów to dzisiaj jedyna szansa na uratowanie miejsc pracy w Fiacie oraz uniknięcie katastrofy gospodarczej i społecznej w całym województwie - zaznacza Kolorz.

Autor: ŁOs/ja/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości