1/5 Polkomtela na sprzedaż

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Energetycy wychodzą z Plusa

Polska Grupa Energetyczna postanowiła sprzedać posiadane akcje firmy Polkomtel SA - operatora sieci komórkowych Plus, Simplus, Sami Swoi i 36,6. PGE SA posiada ponad 1/5 akcji Polkomtela.

PGE SA to następca prawny Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które wraz z innymi państwowymi wówczas firmami były założycielami Polkomtela w 1995 roku. Obecnie PGE posiada 21,85 proc. akcji. O możliwym wyjściu z Polkomtela kontrolowanych przez państwo firm mówiło się już od kilku lat, wydawało się jednak, że najkorzystniejszą ofertę uda się uzyskać, gdy zrobią one to jednocześnie.

Wykorzystać moment

- Przeanalizowaliśmy różne warianty i doszliśmy do wniosku, że sprzedaż akcji jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Obecna sytuacja na rynku wydaje się sprzyjać takim transakcjom. Przygotowujemy postępowanie konkurencyjne na wybór doradcy transakcyjnego przy sprzedaży akcji Polkomtela – powiedział we wtorek prezes PGE Tomasz Zadroga.

Prezes dodał, że decyzja ta jest zgodna ze strategią Grupy Kapitałowej PGE, która zakłada koncentrację na biznesie energetycznym i sprzedaż aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością.

Rzecznik PGE Jacek Strzałkowski powiedział w rozmowie z TVN CNBC Biznes, że sfinalizowanie transakcji to kwestia miesięcy. Jak wyjaśnił, najpierw zostanie wybrany doradca, który ma pomóc w decyzji, czy sprzedać cały pakiet, czy nie. - Rozmawiamy już o tym z polskimi akcjonariuszami Polkomtela. Zobowiązuje nas do tego wcześniejsze porozumienie – mówił Strzałkowski. PGE Polska Grupa Energetyczna posiada 21,85% akcji Polkomtela. Pozostałymi udziałowcami są PKN Orlen (24,39 proc.), KGHM Polska Miedź (24,39 proc.), Weglokoks (4,39 proc.) oraz światowy potentat telekomunikacyjny Vodafone (przez dwie swoje spółki, łącznie 24,39 proc.)

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24