15 państw Unii Europejskiej, w tym Polska, domaga się wprowadzenia limitu cenowego na gaz

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Baniak o działaniach KE ws. cen gazu
Baniak o działaniach KE ws. cen gazu
TVN24 BiS
TVN24 BiSBaniak o działaniach KE ws. cen gazu

Ministrowie ds. energii 15 państw Unii Europejskiej, w tym Polski, wysłali we wtorek wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym domagają się wprowadzenia w Unii Europejskiej limitu cenowego na hurtowe transakcje dotyczące gazu. "To jedyny środek, który pomoże każdemu państwu członkowskiemu złagodzić presję inflacyjną" - przekonują.

15 państw Unii Europejskiej, w tym Polska, wysłało we wtorek wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym domagają się wprowadzenia w UE limitu cenowego na hurtowe transakcje dotyczące gazu.

Ministrowie ds. energii podkreślają, że kryzys energetyczny, który rozpoczął się jesienią ubiegłego roku, pogłębił się i obecnie powoduje niemożliwą do utrzymania presję inflacyjną, która mocno uderza w gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.

Unijne kraje za limitami cen na gazShutterstock

"Doceniamy wysiłki Komisji i środki, które zaproponowała, aby stawić czoło kryzysowi. Ale musimy jeszcze zająć się najpoważniejszym problemem ze wszystkich: hurtową ceną gazu ziemnego. Limit cenowy, którego domagała się od początku coraz większa liczba państw członkowskich, jest jedynym środkiem, który pomoże każdemu państwu członkowskiemu złagodzić presję inflacyjną, zarządzać oczekiwaniami i zapewnić ramy na wypadek potencjalnych zakłóceń podaży oraz ograniczyć dodatkowe zyski w sektorze" - wskazują.

Unijne kraje za pilnym wprowadzeniem limitu cenowego na gaz

Ich zdaniem limit powinien być stosowany wobec wszystkich transakcji hurtowych dotyczących gazu ziemnego, zamiast ograniczać się do importu. "Można go zaprojektować w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i swobodny przepływ gazu w Europie, jednocześnie realizując nasz wspólny cel, jakim jest zmniejszenie zapotrzebowania na gaz" - napisano w liście.

"Limit ten jest priorytetem i może być uzupełniony propozycjami wzmocnienia nadzoru finansowego nad rynkiem gazu i opracowania alternatywnych wskaźników cenowych dla cen gazu w Europie" – podkreślono.

Ministrowie wezwali Komisję Europejską do przedstawienia propozycji i przedyskutowania jej na nadzwyczajnej Radzie ds. Energii w najbliższy piątek 30 września, a następnie do jak najszybszego przedstawienia projektu legislacyjnego. Pod listem, oprócz Polski, podpisały się: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości