15 miliardów dolarów dla Ukrainy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24MFW wesprze Ukrainę

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma udzielić Ukrainie kredytu w wysokości niemal 15 miliardów dolarów - podaje Polskie Radio. Pod warunkiem, że kraj wprowadzi odpowiednie zmiany w sektorze finansowym. Wstępne porozumienie zostało zawarte w Kijowie.

W Kijowie z przedstawicielami ukraińskiego rządu rozmawiali eksperci MFW. Wskutek obustronnego porozumienia zatwierdzony został program współpracy na najbliższe 2,5 roku.

Kierownictwo Funduszu ma zająć sprawą pod koniec lipca, kiedy ukraińskie władze wprowadzą zmiany do budżetu i w sektorze finansowym.

Będzie reforma finansów

W oficjalnym oświadczeniu Ukraińska Rada Ministrów podkreśliła, że środki z MFW pomogą znormalizować sytuację gospodarczą kraju i pozwolą na przeprowadzenie szerokich reform strukturalnych - zmianę polityki podatkowej, społecznej oraz wzrost niezależności Narodowego Banku Ukrainy.

Dzięki kredytowi MFW Ukraina ma zmniejszyć deficyt budżetowy z 5,5 proc. PKB w tym roku do 3,5 proc. w przyszłym roku. Maksymalny deficyt państwowego operatora sieci gazowych Naftohazu ma wynieść w tym roku 1 procent PKB. Za rok ma nie być go wcale.

Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24