1/4 BGŻ zostanie w rękach Skarbu

Najnowsze

Aktualizacja:
BGŻFundusze nie zainteresowały się ofertą sprzedaży akcji BGŻ

Tylko 24 akcje dostanie przeciętny inwestor indywidualny, który zapisał się na akcje BGŻ - wynika ze słów ministra skarbu państwa w TVN CNBC. Aleksander Grad potwierdził, że liczba akcji dla wszystkich inwestorów została zmniejszona trzykrotnie, a redukcja w transzy dla inwestorów indywidualnych będzie 80-procentowa.

Według zapowiedzi ministra cena akcji ma być "bliska minimalnej". Ta zaś po ogłoszonej dziś obniżce wynosi 60 zł za akcję - komunikat w tej sprawie ogłosił kordynator oferty, DM PKO BP.

Pierwotnie cena minimalna wyznaczona była na 66 zł, a minister skarbu państwa zamierzał sprzedać cały swój pakiet, czyli ponad 37 proc. akcji banku.

Ostateczna liczba akcji sprzedawanych w ofercie to 5 mln 200 tys. Do inwestorów indywidualnych ma trafić 1 mln 560 tys. akcji, a do instytucjonalnych 3 mln 640 tys.

Z aktualizacji prospektu emisyjnego wynika też, że zapisy w transzy inwestorów instytucjonalnych potrwają do 20 maja, a nie jak planowano wcześniej do 19 maja.

Minister Aleksander Grad zapowiedział, że Skarb Państwa pozostawi teraz sobie ponad 25 proc. akcji banku BGŻ, ale zamierza je sprzedać wówczas, gdy "warunki takiej transakcji będą zadowalające".

Z komunikatu resortu skarbu wynika, że oferta cieszyła się znacznie większym powodzeniem wśród inwestorów indywidualnych, niż instytucjonalnych. W transzy indywidualnej sprzedana zostanie niemal co trzecia akcja z oferty - pierwotnie MSP planowało sprzedać inwestorom indywidualnym 1/4 upublicznianego pakietu.

Zwiększona transza indywidualna i tak nie wystarczy na pokrycie całego popytu, dlatego prywatni inwestorzy muszą się liczyć z redukcją.

Słaby popyt ze strony instytucji stawia jednak pod znakiem zapytania szanse, że w czasie debiutu fundusze będą chciały odkupić akcje i wywindują cenę.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: BGŻ