1/3 JSW będzie do kupienia

Najnowsze

TVN241/3 akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma znaleźć się w ofercie publicznej

Resort skarbu sprzeda w ofercie publicznej do 33,1 proc. Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a kolejne 16,8 proc. akcji trafi w ręce pracowników spółki - donoszą agencje Reuters i Bloomberg, powołując się na nieoficjalne źródła. Ministerstwo skarbu liczy na zatwierdzenie prospektu emisyjnego JSW przez Komisję Nadzoru Finansowego w połowie czerwca.

Ministerstwo Skarbu Państwa spodziewa się zatwierdzenia prospektu emisyjnego Jastrzębskiej Spółki Węglowej przez Komisję Nadzoru Finansowego w połowie czerwca - powiedział już zupełnie oficjalnie rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór.

Z doniesień Bloomberga i Reutera wynika, że resort skarbu zaoferuje w ofercie publicznej 33,1 proc. akcji JSW, zaś do pracowników spółki trafi 16,8 proc. akcji.

Ponadto Bloomberg podał, że resort rozpocznie sprzedaż 13 czerwca, a wyznaczenie ceny akcji nastąpi 28 czerwca.

MSP zastrzega wciąż, że planowana jest nie prywatyzacja, a jedynie upublicznienie spółki. Ma to polegać na tym, że Skarb Państwa zachowa pakiet powyżej 50 procent akcji.

W poniedziałek związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie wyznaczyli daty strajku, do którego ma dojść w przypadku braku porozumienia poprzedzającego upublicznienie firmy. Czekają na efekty zaplanowanych na 3 czerwca rozmów na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Chodzi przede wszystkim o porozumienia w sprawie zachowania władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW oraz przydziału akcji pracowniczych. Związki domagają się także podwyżki płac o 10 proc.

Komitet protestacyjno-strajkowy wezwał w poniedziałek ministrów gospodarki i Skarbu Państwa oraz zarząd JSW do "rzetelnego prowadzenia dialogu społecznego w ramach WKDS w dniu 3 czerwca 2011 r.".

Związkowcy - w przypadku niepowodzenia rozmów - rozważali rozpoczęcie strajku 6 czerwca, jednak oficjalnie nie ogłosili tej daty. Niewykluczone, że zrobią to w przypadku fiaska piątkowych negocjacji.

Wcześniej minister skarbu Aleksander Grad zapewniał, że związkowe postulaty m.in. zagwarantowanie władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW oraz akcji pracowniczych są spełnione i zapisane w odpowiednich dokumentach. Dlatego resort nie widział dotąd potrzeby zawierania odrębnych porozumień w tych kwestiach.

JSW ma zadebiutować na giełdzie 6 lipca.

Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: TVN24