12 "najgorszych" rynków mieszkaniowych świata. Wśród nich Polska

Najnowsze

tvn24Ceny mieszkań w Polsce spadły w ciągu roku o 4,6 procent

Wartość nieruchomości najbardziej spadła w Europie - tak wynika z najnowszego raportu Knight Frank, wiodącej firmy doradczej na rynku nieruchomości. Wśród 12 "najgorszych" rynków mieszkaniowych na świecie pierwsze miejsce zajęła Grecja, gdzie spadek cen wynosi aż 11,7 procent. Polska jest w tym rankingu przedostatnia - ze spadkiem w wysokości 4,6 proc.

"Międzynarodowa gospodarka przeżywa kryzys, ceny nieruchomości są tego odzwierciedleniem. Indeks cen mieszkań i biur w ciągu roku wzrósł zaledwie o 1 procent. Na końcu listy znalazła się Europa" - wynika z najnowszego raportu Knight Frank na temat stanu rynków mieszkaniowych na całym świecie.

Rynek przeżywa najgorsze spadki od ponad roku, a zaufanie nabywców nigdy nie było tak niskie, jak w ciągu ostatnich trzech lat. Co gorsza, jak zapowiadają analitycy Knight Frank, obecny okres stagnacji utrzyma się również w przyszłym roku.

Najgorzej jest w Europie. Wśród 12 "najgorszych" - jak to określa Knight Frank - rynków mieszkaniowych na czele znalazła się Grecja, gdzie spadek cen odnotowano na poziomie 11,7 procent. Nowy lider rankingu zepchnął na drugie miejsce Irlandię, która na szczycie znajdowała się przez pięć ostatnich kwartałów. Teraz jednak odnotowała nieznaczną poprawę - spadek wartości nieruchomości w ub.r. wyniósł 9,6 proc., podczas gdy wcześniej aż 14,3 proc.

Polska jest na drugim miejscu od końca - w ciągu roku ceny spadły u nas o 4,6 proc. "Inwestycje w nieruchomości komercyjne w pierwszym kwartale 2012 zwolniły, a wskaźnik pustostanów wzrósł do 9,3 procent. Do końca 2013 roku w Warszawie powstanie ok. 425 tys. m² nowej powierzchni biurowej " - czytamy w raporcie o naszym kraju.

Szansa dla obcokrajowców na La Dolce Vita

Tuż za Polską są Włochy - ze spadkiem w wysokości 3,5 procent. I co ciekawe, jak podaje "The Independent", z tej sytuacji korzystają obcokrajowcy, którzy uznali, że to dobry czas na zakup nieruchomości we Włoszech, które przyciągają ich klimatem, kulturą i architekturą.

- Włosi ubożeją w znacznie większym stopniu, niż Brytyjczycy czy Amerykanie. Efekt? Deweloperzy obniżyli ceny nawet o 20 procent, w porównaniu z minionymi latami. Słaba gospodarka i problem z zadłużeniem powodują, że rynek nieruchomości we Włoszech jest gotowy do jeszcze większego spadku.

- Obcokrajowcy nie kupują tu domów, by zarabiać pieniądze, ale by poczuć trochę La Dolce Vita, na co wcześniej nie było ich stać - mówi gazecie Rupert Fawcett z Knight Frank.

Boom w Ameryce Południowej

Ale z badań przeprowadzonych przez analityków firmy wynika również, że niektóre rynki nieruchomości idą w górę. Aż sześć krajów odnotowało roczny dwucyfrowy wzrost.

Wśród krajów, gdzie są najwyższe podwyżki cen, wygrała Brazylia. W tym kraju w ciągu roku odnotowano wzrost o 15,2 procent. W Rosji w ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość nieruchomości wzrosła o 10,7 procent, co dało jej 4. miejsce wśród 12 "najgorętszych" rynków mieszkaniowych na świecie.

Natomiast gdy uśredni się ceny nieruchomości ze wszystkich regionów świata, to wygrywa Ameryka Południowa - tu ceny wzrosły o 9,8 procent.

Knight Frank jest wiodącą, niezależną firmą doradczą na rynku nieruchomości. Ma 242 biura w 43 krajach, na sześciu kontynentach.

12 "najgorszych" rynków mieszkaniowych na świecie: 1. Grecja 2. Irlandia 3. Hiszpania 4. Rumunia 5. Holandia 6. Portugalia 7. Cypr 8. Węgry 9. Dania 10. Chorwacja 11. Polska 12. Włochy

12 "najgorętszych" rynków mieszkaniowych świata: 1. Brazylia 2. Hongkong 3. Turcja 4. Rosja 5. Kolumbia 6. Austria 7. Chiny 8. Malezja 9. Norwegia 10. Islandia 11. Indie 12. Estonia

Autor: am//gak/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24