11-latek wie, jak uratować Grecję

Najnowsze

Aktualizacja:

11-letni Jurre Hermans z Holandii wie jak rozwiązać problem Grecji. Swoją pracę na ten temat zgłosił do prestiżowego konkursu Wolfson Economics Prize. Do finału się nie dostał, ale wyróżniono go nagrodą specjalną - bonem o wartości 100 euro.

- Ten ludzik to Grek, który oddaje swoje euro do banku i w zamian dostaje drachmy. Potem zebrane euro dostaje rząd, który decyduje, wobec których firm spłacić długi - opisuje krótko swój rysunkowy plan ratunkowy dla Grecji Jurre.

Młody Holender wie, że skłonić greckich obywateli do oddawania euro w zamian za drachmy nie byłoby łatwo, ponieważ byliby oni świadomi, że ich rodzima waluta szybko straci na wartości. Dlatego w swoim planie Jurre zakłada wysokie kary za zwlekanie z wymianą pieniędzy lub ukrywanie euro.

Projekt Jurre'a doceniło jury prestiżowego konkursu Wolfson Economic Prize, w którym udział biorą sążniste naukowe rozprawy ekonomistów nt. rozwiązania eurokryzysu. Chłopak dostał specjalną nagrodę - bon o wartości 100 euro. Poza tym stał się bohaterem mediów. Jak jednak sam przyznaje, ekonomia nie jest jego wymarzonym zajęciem na przyszłość - wolałby zostać dyrektorem zoo.

Źródło: TVN CNBC, telegraph.co.uk