1.000.000.000.000 dolarów deficytu USA

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huUSA borykają się z gigantycznym deficytem

Deficyt budżetu USA osiągnął wielkość 1,1 biliona dolarów w pierwszych 9 miesiącach roku podatkowego, który rozpoczął się 1 października - podało w poniedziałek amerykańskie Ministerstwo Skarbu. - To przerażające liczby - komentują ekonomiści.

W czerwcu deficyt wyniósł 94,3 miliarda dolarów. Wzrost deficytu wynika z malejących z powodu recesji dochodów podatkowych państwa i rosnących wydatków rządowych na pobudzenie gospodarki.

Biuro Budżetowe Kongresu przewiduje, że do końca obecnego roku podatkowego deficyt budżetu federalnego wzrośnie do 1,84 biliona dolarów. Byłby to ponad cztery razy wyższy deficyt niż na koniec ub. roku podatkowego.

Dług publiczny USA sięga już 11,5 biliona dolarów. Aby spłacać należności z tytułu głównie takich programów jak Social Security i Medicare (emerytury i ubezpieczenia medyczne dla emerytów) rząd amerykański musi zaciągać coraz większe pożyczki.

- To przerażające liczby. Zagraniczni inwestorzy z Chin zaczynają mieć wątpliwości, co do wartości dolara i bezpieczeństwa swoich inwestycji w naszym kraju - komentuje Sung Won Sohn, ekonomista ze Smith School of Business w Uniwersytecie Kalifornijskim.

Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu