1000 zł na bank

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Za "przywilej" posiadania konta musimy bankom słono płacić

Przeglądając oferty banków można zaoszczędzić nawet 400 zł. Bo Polak wykorzystując tylko ich, wydawałoby się, podstawowe usługi musi za to zapłacić ponad 1000 zł rocznie - podaje "Gazeta Prawna"

Gazeta Prawna, we współpracy z firmą Goldenegg, sprawdziła, ile statystyczny Polak rocznie płaci bankom za ich usługi.

W tym celu zsumowano koszty kilku najczęściej wykonywanych operacji - kosztów prowadzenia konta osobistego, pięciu przelewów do innego banku każdego miesiąca, wyciągu bankowego i pięciu wypłat gotówki z rodzimych bankomatów i pięciu z bankomatów innych banków. Wliczono również opłatę za kartę kredytową Visa zakładając, że klient banku - jeżeli się zadłuża - spłaca kredyt na karcie w krótkim terminie, w związku z czym nie płaci odsetek. Symulacja kosztów zawiera również opłatę za przyznanie limitu kredytowego w koncie w wysokości trzech tys. zł, który wykorzystywany jest w sumie dwa miesiące w ciągu roku.

Porównanie kosztów tych usług pokazało, ze najmniej za taki pakiet usług klient zapłaci w Nordea Banku - 648 zł rocznie, a najwięcej w Pekao, bo aż 1056 zł i Fortis Banku - 1044 zł. W pozostałych, sprawdzonych przez GP bankach koszty te wyniosą od 750 zł (PKO BP i BZ WBK) do prawie 1 tys. zł (ING Bank).

Żeby zmniejszyć koszty usług bankowych, nie trzeba od razu przenosić rachunku do konkurencji. W prosty sposób można zaoszczędzić w ramach naszego banku. Zlecając przelewy przez internet, zamiast w oddziale bankowym oraz rezygnując z papierowych wyciągów z konta (historię rachunku można sprawdzić w sieci) można rocznie zaoszczędzić średnio około 200 zł. W takim wariancie za pakiet usług zapłacilibyśmy rocznie 456 zł w mBanku i Nordea Banku i nieco ponad 500 zł w ING Banku, Banku Zachodnim WBK i MultiBanku. Najwięcej za taki pakiet klient zapłaciłby w Pekao - 936 zł. Na przejściu z usług tradycyjnych na nowoczesne najwięcej zyskaliby klienci ING Banku - 480 zł.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24