100 tys. euro masz jak w banku

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huWyższe gwarancje dla depozytów będą obowiązywać od dnia wejścia w życie ustawy

Depozyty w bankach będą gwarantowane do wysokości 100 tys. euro, a nie 50 tys. euro - jak to jest obecnie. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG), przewidującą taki wzrost gwarancji dla depozytów - poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria.

Nowela przewiduje podwyższenie z 50 do 100 tys. euro poziomu gwarancji dla środków zgromadzonych w bankach. Powinny one zostać uruchomione w ciągu 20 dni roboczych od daty, w której Komisja Nadzoru Finansowego ustali, że dany bank, z powodu jego sytuacji finansowej, nie jest w stanie wypłacić zdeponowanych przez klientów pieniędzy.

Autorem propozycji był rząd, który argumentował, że wyższe gwarancje powinny pozytywnie wpłynąć na zwiększenie zaufania do sektora bankowego osób fizycznych oraz mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak ma pracować zarząd

Zmiany precyzują też organizację prac zarządu BFG i określają liczbę jego członków - od 3 do 5. Brak w składzie jednego lub dwóch członków zarządu BFG nie będzie blokować jego działalności. BFG to instytucja gwarantująca depozyty polskich banków. Fundusz podejmuje działania pomocowe w stosunku do banków zagrożonych upadłością poprzez udzielanie im krótkoterminowych pożyczek.

Ustawa dostosowuje polskie przepisy do regulacji unijnych, na co Polska miała czas do końca roku. Zgodnie z decyzją Sejmu, wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu