100 najbogatszych Polaków ma w sumie ponad 100 mld zł

Najnowsze


Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak i Leszek Czarnecki to trójka najbogatszych Polaków według magazynu "Forbes".

Zestawienie stu najbogatszych Polaków otwiera Jan Kulczyk, który utrzymał pozycję sprzed roku. Biznesman postanowił pomnażać swój majątek poprzez dobór odpowiednich partnerów. Na efekty tej współpracy trzeba jednak poczekać, dlatego w tym roku wycena jego majątku prawie się nie zmieniła i wzrosła tylko o 1,8 proc. Oznacza to, że wartość jego majątku wyniosła 11,3 mld złotych. Na drugiej pozycji jest Zygmunt Solorz-Żak, którego majątek zwiększył się o 2,9 proc. i wyniósł 10,7 mld złotych. Biznesmen ten wzrost zapewnia głównie inwestycji w Polkomtel. Na podium znalazł się jeszcze Leszek Czarnecki, który wyprzedził trzeciego przed rokiem Michała Sołowowa. Wartość majątku Czarneckiego wzrosła aż o 61,4 proc i wyniosła 7,1 mld złotych. Wszystko przez to, że miniony rok był dla jego banków wyjątkowo dobry, szczególnie jeśli chodzi o giełdowe wyceny.

Kto dalej?

Majątek czwartego na liście Forbsa Michała Sołowowa, który działa w kilku branżach m.in. budownictwie i przemyśle chemicznym jest wyceniany na 6,9 mld złotych. Piąte miejsce w zestawieniu najbogatszych Polaków zajął German Efromovich inwestujący w transport i logistykę. Jego w ostatnim roku skurczył się o 7,5 proc. do 3,7 mld złotych. Za nim na szóstym miejscu znajduje się Dariusz Miłek z majątkiem 3,1 mld złotych. Na siódmej pozycji uplasowali się Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak działający w branży spożywczej i farmacji. Ich majątek to ponad 3 mld złotych. Ósme miejsce w rankingu najbogatszych Polaków magazynu Forbes zajął Roman Karkosik zajmujący się przemysłem chemicznym, metalurgicznym i motoryzacją. Wartość jego majątku spadła o 2 proc. do 2,45 mld złotych. Na kolejnej, dziewiątej pozycji jest Tomasz Domagała działający w przemyśle maszynowym. Jego majątek to 2,1 mld złotych. Pierwszą dziesiątkę zamyka Antoni Ptak, który z majątkiem 1,9 mld złotych debiutuje w rankingu najbogatszych Polaków. Ptak Zajmuje się handlem i przemysłem odzieżowym.

Największe wzrosty

Dokładnie 100-procentowy wzrost wartości majątku odnotował w minionym roku Józef Wojciechowski zajmujący się budownictwem i nieruchomościami. Jego majątek to miliard złotych. Rok 2013 był niezwykle udany także dla Kazimierza Pazgana, którego majątek urósł o 116,2 proc. do 800 mln złotych. Pazgan działa w branży spożywczej. Jeszce większy, bo 122,9 procentowy wzrost wartości majątku odnotowali Wiesława i Kazimierz Herba, którzy zajmują się farmacją. A ich majątek szacowany jest na 535 mln złotych. O 130,4 proc. zwiększyły się portfele Zenona Duszyńskiego, Tomasza Zaboklickiego i Zygfryda Żurawskiego. Majątek każdego z nich warty jest 530 mln złotych. Biznesmeni zajmują się produkcją środków transportu.

Setka najbogatszych

Aby dostać się na listę stu najbogatszych osób w Polsce należało dysponować majątkiem wycenianym na 210 mln złotych. Tyle właśnie zgromadził Adam Banaszczyk, który działa w branży usług.

W sumie majątek całej "100" najbogatszych po raz pierwszy przekroczył 100 mld zł.

Autor: msz/ / Źródło: Forbes