100 mld zł leży bezczynnie na kontach Polaków

Najnowsze

sxc.huBanki zarabiają na naszych oszczędnościach

Na koniec września Polacy trzymali w bankach 443,4 mld zł, z czego blisko 100 mld zł na nieoprocentowanych rachunkach bieżących – wynika z szacunków Open Finance. Jak podkreślają analitycy firmy, w ten sposób Polacy pozbawiają się rocznie ok. 4-5 mld zł zysków, które mogliby otrzymać zatrudniając swoje pieniądze do pracy na lokatach i kontach oszczędnościowych.

Prawie połowę z 443,4 mld zł Polacy trzymali na lokatach terminowych. 127 mld zł leżało na kontach oszczędnościowych. Zatem na koniec września saldo ROR-ów, których oprocentowanie najczęściej nie przekracza 0,1 proc. wynosiło ok. 98,5 mld zł.

Banki zarabiają na bezczynności

Jak podkreśla Open Finance, środki leżące na nieoprocentowanych kontach osobistych, to dla instytucji finansowych najtańsze źródło finansowania. Stawki depozytów overnight na rynku międzybankowym najczęściej nie przekraczają stopy referencyjnej NBP (4,5 proc.). Za przyjęcie w depozyt 100 mln zł na noc według stawki POLONIA z dnia 21 listopada (4,22 proc.) banki musiały płacić sobie blisko 11,6 tys. zł. Instytucjom finansowym opłaca się więc trzymać górę pieniędzy na ROR-ach, aby jak najrzadziej sięgać po środki z rynku międzybankowego.

Źródło: Open Finance

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu