100 debiutów na warszawskim parkiecie!

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN2478. spółka trafiła na warszawską giełdę

Dwie spółki zadebiutowały dziś na warszawskiej giełdzie: Nepentes na dużym parkiecie, a Blumerang na NewConnect. W sumie w tym roku na giełdę weszło już 100 firm.

Nepentes na duży parkiet...

Debiut Nepentes jest 78. debiutem na rynku głównym GPW w tym roku. Spółka zajmuje się produkcją i dystrybucją farmaceutyków. Prawa do akcji wzrosły na otwarciu o 20,6 proc. w stosunku do ceny emisyjnej i kosztowały 20,50 zł.

W ofercie Nepentes inwestorzy mogli kupić 1,7 mln akcji serii C nowej emisji oraz 2 mln 746,8 tys. istniejących akcji serii A. Inwestorzy instytucjonalnych subskrybowali całość oferowanej im transzy - 4 mln 46,8 tys akcji. Z transzy inwestorów indywidualnych przesunięto do puli inwestorów instytucjonalnych 500 tys. akcji serii C. W transzy inwestorów indywidualnych, którzy mogli kupić 400 tys. akcji, redukcja wyniosła 94,49 proc.

Nepentes jest producentem i dystrybutorem ponad 80 produktów leczniczych oraz do pielęgnacji zdrowia i urody sprzedawanych w aptekach. Są to produkty stosowane w dermatologii, pediatrii oraz środki na przeziębienie. Spółka planuje przejęcia innych podmiotów oraz budowę lub kupno fabryki leków. Na przejęcia Nepentes chce przeznaczyć około 20 mln zł. Kolejny cel emisyjny to budowa lub kupno fabryki leków. Spółka chce przeznaczyć na ten cel około 15 mln zł.

W 2006 r. Nepentes osiągnął 66,84 mln zł przychodów i 8,1 mln zł zysku netto. Prognoza na 2007 r. zakłada uzyskanie 86,97 mln zł przychodów ze sprzedaży i 13,2 mln zł zysku netto. W 2008 r. wyniki mają wzrosnąć do odpowiednio: 120,3 mln zł i 17 mln zł.

... a Blumerang na mały

Blumerang zadebiutował na NewConnect. To już 22. spółka na małym parkiecie. Akcje firmy wzrosły na otwarciu o 172 proc. do 10,20 zł. Spółka zajmuje się inwestycjami venture capital i private equity. Z oferty prywatnej pozyskała 3 mln zł, które ma przeznaczyć na inwestycje w kolejne spółki.

Blumerang informował, że prowadzone są rozmowy z kilkudziesięcioma firmami. Chce budować portfel dynamicznie rozwijających się spółek, które będzie wprowadzać na NewConnect lub rynek regulowany. Blumerang jest zainteresowany inwestycjami w firmy informatyczne, sieci gastronomiczne, nieruchomości i budownictwo. Obecnie w portfelu Blumerang PRE IPO jest osiem spółek, z czego dwie - Technopark i Divicom - są notowane na NewConnect. Pozostałe spółki to: Grupa Pactor Potempa Inkasso (usługi zarządzania wierzytelnościami), Aton-HT (produkcja urządzeń do utylizacji odpadów szkodliwych), Veno (handel internetowy - elementy do tuningu motoryzacyjnego), Simtel (teleinformatyka), Van Hellder (sieć kawiarni), Carbon Design (produkcja ultralekkich konstrukcji z kompozytów węglowo-kevlarowych, wykorzystywanych m.in. w motoryzacji).

Spółka Blumerang PRE IPO powstała w lipcu 2007 roku. Kapitał zakładowy wynosi 2,4 mln zł i składa się z 4,8 mln akcji. 57 proc. akcji spółki należy do spółki Blumerang.

Im więcej debiutów, tym lepszy rozwój gospodarki

Piątkowe debiuty spółek Nepentes na głównym rynku warszawskiej Giełdy oraz Blumerang PRE IPO na alternatywnym rynku NewConnect zwiększyły liczbę spółek, które zadebiutowały w tym roku na warszawskim parkiecie do 100. Na przyszły tydzień GPW zapowiada następne debiuty. Na rynku regulowanym GPW jest obecnie notowanych 349 spółek, a na uruchomionym w sierpniu NewConnect - 22 spółki. Zagranicznych spółek na GPW jest obecnie również 22.

Prezes Giełdy Ludwik Sobolewski podkreśla, że im więcej spółek notowanych na jest giełdzie, tym lepsza wycena gospodarki, większa jej atrakcyjność dla inwestorów i większy wzrost gospodarczy. - Już ok. 10 mld zł kapitału na rozwój zostało pozyskanych w tym roku przez firmy notowane na GPW, nie licząc oferty Immoeast, której akcje trafiły głównie do akcjonariuszy spółki i za granicę - tłumaczył Sobolewski.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24