Dziesięć osób ma tyle, ile warta jest połowa polskiej gospodarki. Szokujący raport

ShutterstockHurun od 10 lat monitoruje kształtowanie się bogactwa w Chinach

Grupa nieco ponad dwóch tysięcy najbogatszych Chińczyków ma w rękach majątek szacowany w sumie na 2,6 biliona dolarów. Jest to mniej więcej roczny produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii, czyli piątej gospodarki świata. Sama tylko pierwsza dziesiątka w zestawieniu ma majątek na poziomie połowy rocznego produktu krajowego brutto Polski. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Skala bogactwa w Chinach rośnie, tylko w ostatnim roku 74 kolejne osoby zgromadziły majątek ponad 300 milionów dolarów. Jak wynika z najnowszego raportu instytutu badawczego Hurun, który od 10 lat monitoruje kształtowanie się bogactwa w Chinach, pierwsza 10 najbogatszych obywateli Chin ma tyle funduszy, ile połowa PKB Polski za zeszły rok. Chodzi o około 900 miliardów złotych.

Jeśli wziąć pod uwagę 2130 najbogatszych osób w Chinach, czyli tych z których każdy ma powyżej 300 milionów dolarów, to ich łączny majątek wynosi 2,6 biliona dolarów. Co ciekawe, to poziom PKB Wielkiej Brytanii, czyli piątek gospodarki świata.

Nowy lider

W Chinach jest też nowy lider pod względem zamożności - deweloper Xu Jiayin, właściciel i prezes firmy Evergrande Group. Jego majątek to 43 miliardy dolarów, co lokuje go w pobliżu pierwszej 10 najbogatszych ludzi świata.

Xu Jiayin jest lojalnym sympatykiem Komunistycznej Partii Chin i zasiada w jednym z ważniejszych ciał doradczych przy partii. A ta na kolejnym kongresie wytyczy kierunki dla Chin na kolejnych 5 lat.

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 21.00.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości