1 proc. błędu w PIT-ach - naprawiony

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Na szczytny cel zawsze warto dać

Osoby, które zaznaczyły w PIT, jakiej organizacji chcą przekazać 1 procent podatku, mogą poczekać dłużej na należny im zwrot podatku dochodowego. Urzędy skarbowe mają kłopot z rozliczeniem takich PIT-ów z powodu błędu w programie Poltax - pisze gazeta.pl. Jednak jak dowiedział się portal tvn24.pl, resort finansów usterkę już naprawił, a do urzędów trafiły prawidłowe wersje programu.

Urzędnicy o problemie mówili niechętnie, bo dotyka on osób, które kierując się dobrym sercem zdecydowały w tym roku przekazać 1 proc. swojego podatku wskazanej organizacji charytatywnej. Urzędy skarbowe od dwóch tygodni czekały na poprawkę oprogramowania Poltax, jakim się posługują.

Tymczasem Ministerstwo Finansów zapewnia, że usterkę w programie już naprawiono. - 10 marca urzędy otrzymały nową wersję programu - poinformowała w rozmowie z tvn24.pl rzeczniczka resortu, Magdalena Kobos.

Nie ta data

Rzecz dotyczy jednej rubryki w komputerowym formularzu. Poltax automatycznie wpisuje tam błędny termin przekazania pieniędzy "z jednego procenta" na konto organizacji - zamiast "31 sierpnia 2009" pojawia się "31 lipca 2009". Kiedy błąd zauważyli urzędnicy, zgłosili go do ministerstwa.

- Otrzymaliśmy pisemną informację, że dostaniemy poprawkę na początku marca. Do dzisiaj jej nie ma - skarżyła się w "GW" się Jolanta Kumor, naczelniczka I Urzędu Skarbowego w Kielcach.

Poprawiają, ale powoli

Urzędy dostały instrukcje, jak "obejść" błąd systemu. Muszą w dokumentacji każdego podatnika ręcznie poprawić błędną rubrykę. - W małym urzędzie to nie jest wielki kłopot, ale w dużych może być - przyznaje Maria Bojczuk, rzeczniczka Izby Skarbowej w Kielcach.

Dałeś? Poczekasz...

Jak się nieoficjalnie dowiedziała "Gazeta", urzędnicy w tej sytuacji odkładają na bok PIT-y z wypełnioną rubryką "1 procent" i na bieżąco realizują pozostałe. Zaległości nadrobią, kiedy Poltax się naprawi. Na zwrot podatku mają i tak 3 miesiące od daty złożenia przez podatnika zeznania PIT. Opóźnienie sięga już dwóch tygodni, choć urzędnicy zaprzeczają. - Może ci podatnicy dostaną zwrot kilka dni później, nie więcej - zapewnia naczelnik Kumor.

Urzędy szacują, że w tym roku co piąty podatnik zdecyduje się wskazać organizację, na rzecz której chce przekazać 1 proc. podatku.

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24