1. czerwca upadek General Motors?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Koncern z Detroit walczy o przetrwanie

- Ministerstwo skarbu USA stara się o to, by koncern samochodowy General Motors przygotował do się do złożenia 1 czerwca wniosku o upadłość - podał dziennik "New York Times". Spółka twierdzi jednak, że może dokonać restrukturyzacji bez pomocy sądu.

Według "New York Timesa" wniosek o ogłoszenie bankructwa ma być przygotowany na wypadek, gdyby GM nie zdołał porozumieć się z wierzycielami w sprawie wymiany swego liczącego około 28 mld dolarów długu na akcje koncernu.

Gigant na kolanach

GM funkcjonuje obecnie dzięki pożyczkom udzielonym przez rząd, który w zamian domaga się redukcji kosztów działania i częściowej spłaty długów spółki. Powołany przez Biały Dom zespół do spraw uzdrowienia sytuacji przemysłu motoryzacyjnego chce, by koncern w ciągu 60 dni sporządził wiarygodny plan restrukturyzacji.

Jak pisze gazeta, urzędnicy ministerstwa skarbu rozpatrują wariant, w którym po ogłoszeniu bankructwa GM jego przyszłościowe aktywa zakupiłaby nowo utworzona spółka, finansując to z otrzymanych z budżetu państwa od 5 do 7 mld dolarów. Fritz Henderson, który 31 marca zastąpił na stanowisku prezesa GM Ricka Wagonera, sygnalizował już możliwość ogłoszenia upadłości jeśli negocjacje z wierzycielami nie przyniosą wyniku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24