Nowe znaki przy niektórych drogach. Wątpliwości kierowców

Moto

Żółte znaki przy mostach. Czy kierowcy powinni się nimi przejmować?TVN Turbo
wideo 2/4

Żółte znaki z nietypowymi wzorami - wielu kierowców, widząc je po raz pierwszy, zastanawia się, co oznaczają i czy mają zastosowanie w ich przypadku. Tymczasem dotyczą one wyłącznie pojazdów wojskowych. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Żółte znaki od początku maja można spotkać na przykład na drogach województwa warmińsko-mazurskiego w okolicach mostów. Zawierają one ważne informacje dla wojska.

Po co?

- Wskazują, w jaki sposób można przejechać przez obiekt mostowy i jaka jest maksymalna klasa obciążeniowa pojazdu - wyjaśnia Małgorzata Tarnowska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zatem na przykład znak przedstawiający ciężarówkę z liczbą 60 i czołg z liczbą 80 oznacza, że po moście może przejechać pojazd kołowy o maksymalnej masie 60 ton. Natomiast pojazd gąsienicowy może być cięższy o 20 ton, ponieważ w przypadku gąsienic inaczej jest rozkładana masa.

Jeszcze miesiąc

Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, żółte znaki postoją u nas do 17 czerwca, kiedy kończą się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe.

Ten żółty znak jest wskazówką dla wojskowych TVN Turbo

Autor: red / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo