Dwa nowe znaki na polskich drogach. Przepisy weszły w życie

[object Object]
Elektroniczny system ograniczenia prędkości od 2022 rokuTVN Turbo
wideo 2/5

We wtorek weszły w życie przepisy wprowadzające dwa nowe znaki drogowe. Będą one informowały o odcinkowym pomiarze prędkości.

Zgodnie z nowymi przepisami, na polskich drogach pojawi się znak D-51a "automatyczna kontrola średniej prędkości", który uprzedzi o początku odcinka, na którym średnia prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie.

Znak będzie umieszczany na początku odcinka drogi objętego automatyczną kontrolą średniej prędkości. W przypadku, gdy początek odcinka drogi znajduje się w miejscu o ograniczonej widoczności, dopuszcza się możliwość umieszczenia dodatkowej tabliczki T-1a. Wówczas znak z tabliczką będą umieszczane przed początkiem odcinka objętego kontrolą średniej prędkości z informacją o odległości znaku informacyjnego do początku pomiaru.

Drugi z nowych znaków D-51b "koniec automatycznej kontroli średniej prędkości" będzie informował o końcu odcinka, na którym średnia prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie".

Zgodnie z przepisami, nowe znaki pojawią się na drogach w ciągu dwóch lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia, czyli 13 sierpnia.

Ministerstwo Infrastruktury wskazywało wcześniej, że obecnie znak D-51 stosowany jest zarówno dla pomiaru prędkości punktowego, jak też dla pomiaru odcinkowego. Oznakowanie pomiaru odcinkowego następuje przez dodatkowe umieszczenie tabliczki T-1a pod znakiem D-51, na której podawana jest długość odcinka pomiarowego.

Zdaniem MI nie stanowi to jednak wystarczającej informacji o obecności takiego pomiaru prędkości na drodze. Stąd też decyzja o wprowadzeniu nowych znaków drogowych.

Odcinkowy pomiar prędkości

Pierwsze urządzenia do odcinkowego pomiaru średniej prędkości rozpoczęły rejestrację naruszeń pod koniec 2015 roku. Jak wynika z informacji dostępnych na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, obecnie na polskich drogach jest ponad 20 takich urządzeń.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości