Płatek śniegu na żółtym tle. Do czego zobowiązuje kierowców znak A-32?

Autor:
kgo//mm
Źródło:
Rozporządzenie MI oraz MSWiA z 31 lipca 2002 roku ws. znaków i sygnałów drogowych, tvn24.pl
Nowy taryfikator a bezpieczeństwo na drodze
Nowy taryfikator a bezpieczeństwo na drodzeTVN24
wideo 2/4
TVN24Nowy taryfikator a bezpieczeństwo na drodze

Trójkątna tablica z czarnym płatkiem śniegu na żółtym tle - tak wygląda znak A-32 spotykany przy drogach w całej Polsce. Znak ten obowiązuje wyłącznie w sezonie zimowym i może być szczególnie ważny w okresie dynamicznych zmian warunków atmosferycznych. O czym dokładnie informuje znak A-32? Do jakiego działania zobowiązuje on kierowców?

A-32 to trójkątny znak ostrzegawczy z symbolem płatka śniegu oznaczający "Oszronienie jezdni". Według przepisów "ostrzega o mogącym występować na drodze oszronieniu jezdni lub gołoledzi". Kierowcy mają obowiązek stosowania się do niego w okresie od 15 października do 30 marca.

Znak A-32 - co oznacza

Znak A-32 umieszczany jest tam, gdzie w sezonie zimowym oszronienie występuje częściej niż w innych miejscach. Czyli np. na mostach i wiaduktach, na których asfalt nie jest chroniony od dołu ziemią i ma większą tendencję do zamarzania. Żółtą tabliczkę z płatkiem śniegu stawia się też tam, gdzie ewentualne oszronienie może zwiększać prawdopodobieństwo poślizgu bardziej niż na pozostałych odcinkach drogi - np. na jej najbardziej stromych czy najrzadziej uczęszczanych fragmentach.

Znak A-32Adobe Stock

Znak A-32 ustawiany jest zawsze w odpowiedniej odległości od początku odcinka drogi, na którym istnieje zwiększone prawdopodobieństwo oszronienia. W przypadku dróg, na których maksymalna dopuszczalna prędkość nie przekracza 60 km/h, powinien stać w odległości 100 metrów od miejsca, w którym pojawia się niebezpieczeństwo. W przypadku pozostałych dróg odległość ta wynosi od 150 do 300 metrów. Czasami dokładną odległość określa też montowana pod znakiem A-32 dodatkowa tablica:

● tablica T-1, wskazująca odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego, ● tablica T-2, wskazująca długość odcinka drogi, na którym powtarza się lub występuje niebezpieczeństwo, ● tablica T-3, wskazująca koniec odcinka, na którym powtarza się lub występuje niebezpieczeństwo.

ZOBACZ TEŻ: Od 1 stycznia zmiana w opłatach za egzamin na prawo jazdy

Szczególna ostrożność na drodze

W jaki sposób na znak A-32 powinni reagować kierowcy? Podobnie jak inne znaki ostrzegawcze zobowiązuje on do zachowania na wskazanym odcinku drogi szczególnej ostrożności. Szczególna ostrożność definiowana jest jako "polegająca na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie".

W praktyce zachowanie szczególnej ostrożności powinno oznaczać np. ostrożne zmniejszenie prędkości przez kierowcę, obserwowanie innych pojazdów, czy trzymanie obu rąk na kierownicy. A-32 nie zobowiązuje kierowcy do takich działań wprost, ale jego reakcja powinna być dostosowana do warunków na drodze. Zignorowanie przez kierowcę znaku z płatkiem śniegu nie jest bezpośrednio karane mandatem. Może natomiast zwiększać ryzyko kolizji lub wypadku, a wówczas za stwierdzenie niezachowania szczególnej ostrożności policja może ukarać grzywną.

ZOBACZ TEŻ: Co by było, gdyby ceny hurtowe zachowały się "typowo"? Ekonomiści oszacowali poziom inflacji

Autor:kgo//mm

Źródło: Rozporządzenie MI oraz MSWiA z 31 lipca 2002 roku ws. znaków i sygnałów drogowych, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości