Egzekwowanie "swoich przepisów, za cenę życia i śmierci, jest klasyczne". Komentarze po zapowiedzi premiera

[object Object]
Premier o zmianach dla kierowcówtvn24
wideo 2/6

Żeby rzeczywiście poprawić bezpieczeństwo na drogach, trzeba wprowadzać radykalne zmiany, nie zawsze akceptowalne społecznie. A to dla polityków problem - ocenił Kuba Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy, komentując zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmian w przepisach dotyczących ruchu drogowego. Z kolei Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar podkreślił, że kierunek zmian jest dobry, ale "diabeł tkwi w szczegółach."

Premier Morawiecki w niedzielę wziął w Warszawie udział w akcji edukacyjnej #DobryKierowca. Ogłosił tam, że oprócz wprowadzonego już obowiązku jazdy "na suwak" i "korytarza życia" zaproponowane zostaną dodatkowe zmiany w przepisach o ruchu drogowym.

Będzie to pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy, ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h również w nocy i możliwość odebrania prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o co najmniej 50 km/h poza terenem zabudowanym.

"Trzeba wprowadzać radykalne zmiany"

Poproszony o komentarz w sprawie tej zapowiedzi Kuba Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy powiedział, że bezpieczeństwo na drogach jest na tak niskim poziomie, że każdy ruch legislacyjny w tym zakresie może wydawać się dobry. - A nie do końca tak jest - skomentował. - Żeby rzeczywiście poprawić bezpieczeństwo, trzeba wprowadzać radykalne zmiany. One zaś łączą się niestety ze zmianami, które nie są akceptowalne społecznie. A tutaj problem jest już polityczny - powiedział. Tymczasem na przykład - jego zdaniem - ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h również w nocy to przepis kosmetyczny. - On niewiele wniesie - powiedział Bielak. Mówiąc o odbieraniu prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o co najmniej 50 km/h poza terenem zabudowanym Bielak powiedział, że rozwiązanie to wydaje mu się rozsądne.

- To, co się dzieje na przykład na autostradach (...), pokazuje, że jesteśmy dzikim krajem - skomentował. Jego zdaniem jednak nie ma sensu uzasadnianie tych zmian twierdzeniem, że poprawi to bezpieczeństwo pieszych. - Czy ktoś będzie jechał 140 km/h, czy 90 km/h i potrąci pieszego - nie ma znaczenia - powiedział. - Europa idzie w kierunku zmniejszenia prędkości na terenie zabudowanym w okolicy 30 km/h, a my się zastanawiamy dopiero nad tym, czy z limitu 60 km/h po godz. 23 zejść do 50 km/h. To pokazuje, jak daleko jesteśmy od cywilizowanego, rozwiniętego motoryzacyjnie świata - ocenił. Najbardziej kontrowersyjny jest jednak, według niego, przepis o pierwszeństwie pieszego przed wejściem na pasy. Bielak jest sceptyczny, że zmiana ta poprawi bezpieczeństwo. Przypomniał, że w Polsce dochodzi do dużej liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym na przejściu dla pieszych.

- Kierowcy nie respektują sytuacji (pierwszeństwa pieszego - red.), kiedy pieszy już jest na przejściu - powiedział. Jego zdaniem tym bardziej wprowadzanie pierwszeństwa pieszego, który jeszcze nie jest na przejściu, może skutkować zwiększeniem liczby wypadków drogowych.

Egzekwowanie "przepisów za cenę życia i śmierci"

- Interpretacja tego przepisu i po stronie pieszych, i kierowców będzie różna - ocenił kierowca. Dodał, że egzekwowanie "swoich przepisów do końca, za cenę życia i śmierci, jest dla nas klasyczne". Według Bielaka, żeby człowiek, który zbliża się do przejścia dla pieszych, miał mieć pierwszeństwo, musi być dostrzeżony.

- A do tego trzeba społeczeństwa, które chce tego człowieka zobaczyć. A my nie chcemy go zobaczyć, bo nie patrzymy na chodniki - powiedział. - My (kierowcy - przyp. red) mentalnie jesteśmy ciągle w takim miejscu, że to my mamy pierwszeństwo, bo jesteśmy mocniejsi, bo jesteśmy w samochodach - ocenił. W jego opinii edukacja niedostatecznie przygotowała kierowców w tym zakresie. Dodał też, że przejścia dla pieszych są pozastawiane przez samochody i są słabo oznakowane i oświetlone, co również trzeba będzie zmienić. Kuba Bielak wyraził obawę, że nowe rozwiązanie prawne wprowadza się po to, by później uzasadnić podniesienie wysokości mandatów i dodatkową "fiskalizację kierowców". Tymczasem jego zdaniem wprowadzanie takich nowych przepisów powinno odbywać się w kilku etapach.

Najpierw - w opinii eksperta - należałoby więc wyrabiać w kierowcach przyzwyczajenia, zmieniać w nich mentalność, edukować. Takie "miękkie" wprowadzenie przepisu mogłoby jego zdaniem sprawić, że nowy przepis nie przyniesie skutków odwrotnych niż zamierzone. - Jeśli wprowadzimy przepis, który uchroni chociaż jedną osobę, to warto. Ale jeśli wskutek tego przepisu chociaż jedna osoba może zginąć, to nie warto go wprowadzać - podsumował.

"Diabeł tkwi w szczegółach"

Poproszony o komentarz w tej sprawie Wojciech Drzewiecki z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego "Samar" powiedział: "kierunek na pewno jest dobry: musimy coś zrobić z poprawą bezpieczeństwa, ale diabeł tkwi w szczegółach". Jego zdaniem potrzebne będzie doprecyzowanie przepisów. Zwłaszcza w przypadku przepisu przyznającego pieszemu pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na pasy. - Nie wszystkie przejścia dla pieszych są dobrze oświetlone, oznaczone, a piesi są zazwyczaj słabo widoczni - zwrócił uwagę. Jak dodał, ma to miejsce szczególnie, kiedy jest noc i deszcz. Jego zdaniem albo wszystkie skrzyżowania i przejścia dla pieszych powinny być dobrze oświetlone, albo piesi powinni być wyposażeni w elementy odblaskowe, które umożliwią kierowcom zauważenie ich na drodze. - Jeśli wprowadzamy ograniczenia, które wymuszają pewne zachowania na kierowcach, powinniśmy też wprowadzić pewne przepisy, które wymuszą (także) na pieszych pewne zachowania, a mianowicie dobre oznakowanie, odblaskowe odznaczenia np. na torebkach czy kurtkach. Bez tego ani rusz - powiedział Wojciech Drzewiecki. - Powinniśmy też mieć świadomość, że piesi bardzo często wkraczają na jezdnię, nie patrząc, czy nic im nie zagraża. Tymczasem wszystkich uczestników ruchu - nie tylko kierowców, ale i pieszych czy rowerzystów - powinna dotyczyć zasada ograniczonego zaufania - ocenił. Jego zdaniem piesi powinni zawsze pamiętać, że w starciu z samochodem mają małe szanse.

Drzewiecki wskazał też inny problem związany z proponowanym pierwszeństwem pieszych. Zwrócił uwagę, że są takie miejsca, gdzie pieszych jest bardzo dużo i przechodzą przez przejście niemal cały czas. Gdyby więc kierowcy mieli respektować nowe przepisy dosłownie - mówił - samochody w ogóle nie miałyby szans przejechać tam przez przejście. - I co wtedy? - pytał.

Zwrócił też uwagę, by już od dziecka uczyć, jak zachować bezpieczeństwo przy wejściu na przejście dla pieszych i jak bezpiecznie poruszać się na rowerze.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaczyna prace nad przepisami dotyczącymi tak zwanego domniemania zatrudnienia. - Jest to duża, rewolucyjna wręcz zmiana w Kodeksie pracy - stwierdziła szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ministra odniosła się też do kwestii wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce.

Ministerstwo szykuje "rewolucyjną zmianę" w Kodeksie pracy

Ministerstwo szykuje "rewolucyjną zmianę" w Kodeksie pracy

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump nie był w stanie zapewnić poręczenia majątkowego w wysokości 464 milionów dolarów, wymaganego przez sąd w Nowym Jorku do wstrzymania egzekucji wyroku skazującego jego firmę za oszustwa - oświadczyli w poniedziałek prawnicy byłego prezydenta USA. Trumpowi grozi konfiskata aktywów.

Trump ma kłopoty z wpłacaniem kaucji. Zegar tyka

Trump ma kłopoty z wpłacaniem kaucji. Zegar tyka

Źródło:
PAP, Reuters

Nikt w Polsce nie powinien wybierać między ciepłym posiłkiem a ciepłym domem - podkreśliła w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, zapowiadając bon energetyczny. Może on trafić nawet do czterech milionów gospodarstw. Szefowa resortu klimatu mówiła też o nowym mechanizmie rozliczeń prosumentów fotowolitaiki, który jej zdaniem jest "korzystny dla obywateli i zostanie pozytywnie przyjęty". - Chcemy w drugiej połowie marca przekazać do prac rządowych ustawę o prosumentach - powiedziała.

Dla kogo bon energetyczny? "U nich rachunki za prąd i ciepło potrafią zjadać 70 procent dochodu"

Dla kogo bon energetyczny? "U nich rachunki za prąd i ciepło potrafią zjadać 70 procent dochodu"

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe pozostają na obecnym poziomie od października 2023 roku. Kredytobiorcy wyczekują obniżek, które przyczyniłoby się do zmniejszenia rat kredytów mieszkaniowych. W poniedziałek pojawiły się nowe wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, w których wskazano, kiedy może dojść do zmiany wysokości stóp procentowych.

Dwa głosy w sprawie stóp procentowych. "Niecierpliwie czekam na możliwość głosowania"

Dwa głosy w sprawie stóp procentowych. "Niecierpliwie czekam na możliwość głosowania"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów poinformowało o wysokości nagród i premii wypłaconych pracownikom resortu od momentu zaprzysiężenia nowego rządu. Nagrody trafiły do 1572 osób, a średnia wysokość wynosiła 2871,46 zł brutto - przekazał wiceszef tego resortu Paweł Karbownik. W tym czasie w resorcie wypłacono również premie oraz dodatki.

Miliony na nagrody w Ministerstwie Finansów. Podano kwoty

Miliony na nagrody w Ministerstwie Finansów. Podano kwoty

Źródło:
tvn24.pl

Sklep internetowy HalfPrice kończy działalność. "Z dniem 01.04.2024 r. zostanie zamknięty" - czytamy w komunikacie na stronie marki należącej do polskiego giganta handlowego - Grupy CCC. Zmiany nie dotyczą sklepów stacjonarnych HalfPrice.

Sklepy stacjonarne zostają, internetowy kończy działalność. Decyzja polskiego giganta

Sklepy stacjonarne zostają, internetowy kończy działalność. Decyzja polskiego giganta

Źródło:
tvn24.pl

Była dyrektorka i założycielka Biełsat TV Agnieszka Romaszewska-Guzy poinformowała, że w poniedziałek wręczono jej zwolnienie dyscyplinarne. TVP w komunikacie zaznaczyła, że do definitywnego zakończenia stosunku pracy doszło z inicjatywy spółki z przyczyn dotyczących pracownika.

"Dziś wręczono mi zwolnienie dyscyplinarne"

"Dziś wręczono mi zwolnienie dyscyplinarne"

Źródło:
PAP

Nowa opłata od pierwszej rejestracji aut sprowadzanych do Polski zastąpi akcyzę - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Jak stwierdził, dla kierowców zmiana ma być neutralna finansowo. Wcześniej szefowa resortu funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała, że ministerstwo będzie chciało wykreślenia podatku od samochodów spalinowych z Krajowego Planu Odbudowy.

Zmiany w opłatach dla kierowców. "Rozmawiamy na ten temat z Komisją Europejską"

Zmiany w opłatach dla kierowców. "Rozmawiamy na ten temat z Komisją Europejską"

Źródło:
PAP

Zdaniem posła Andrzeja Tomasza Zapałowskiego (Konfederacja) realną szansą na uratowanie znanego Browaru Leżajsk jest "zaangażowanie dużej państwowej firmy". Jak wskazał, inwestorem mógłby być Orlen. Poseł zapytał o to Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jest odpowiedź szefa tego resortu Borysa Budki.

Czy Orlen kupi znany browar? Minister odpowiada

Czy Orlen kupi znany browar? Minister odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w lutym 2024 roku obniżyła się do 5,4 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej wynosiła 6,2 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Są najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Są najnowsze dane

Źródło:
PAP

LPP nie prowadzi na terenie Rosji działalności operacyjnej ani handlowej od maja 2022 roku, a Kazachstan nie jest rynkiem tranzytowym dla LPP. Spółka nie dokonywała wysyłek towarów do Rosji przez terytorium tego kraju - poinformowało LPP w poniedziałkowym komunikacie. Zarząd nie planuje powrotu do działalności na rynku rosyjskim. W piątek amerykańska firma Hindenburg Research poinformowała w raporcie dotyczącym LPP, że "zbycie działalności w Rosji było całkowitą fikcją".

Nowe oświadczenie LPP

Nowe oświadczenie LPP

Źródło:
PAP

Jak wspierać polskiego ducha przedsiębiorczości, co zrobić, by Polska utrzymywała przewagę konkurencyjną oraz jakie decyzje makroekonomiczne są potrzebne dla zapewnienia trwałego wzrostu - to były główne tematy konferencji LSE SU Polish Economic Forum 2024, która odbyła się w Londynie. Adam Sawicki z TVN Warner Bros. Discovery zwrócił uwagę na wpływ kryzysu demograficznego na polską gospodarkę.

Kryzys demograficzny wyzwaniem dla polskiej gospodarki

Kryzys demograficzny wyzwaniem dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Złożymy wniosek do Komisji Europejskiej o rozpisanie nowego konkursu na dofinansowanie dla unijnych firm produkujących amunicję - zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek. Nie wykluczył postawienia Jacka Sasina i Mariusza Błaszczaka przed Trybunałem Stanu.

Wiceminister zapowiada nowy wniosek o dofinansowanie na produkcję amunicji

Wiceminister zapowiada nowy wniosek o dofinansowanie na produkcję amunicji

Źródło:
PAP

Kurs akcji LPP po otwarciu poniedziałkowych notowań rośnie o około 8 procent. Przed sesją spółka podała szacunki wyników za czwarty kwartał, które okazały się zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Akcje spółki gwałtownie taniały w piątek, a na zakończenie notowań spadek cen sięgnął ponad 35 procent. Amerykańska firma Hindenburg Research poinformowała w raporcie dotyczącym LPP, że "zbycie działalności w Rosji było całkowitą fikcją".

Właściciel Reserved pokazał wyniki. Jest reakcja na giełdzie

Właściciel Reserved pokazał wyniki. Jest reakcja na giełdzie

Źródło:
PAP

W 2023 roku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego towarzystwa ubezpieczeniowe przesłały około 1,5 miliarda zapytań dotyczących historii polisowo-szkodowych kierowców. Wyraźnie wzrosło też zainteresowanie punktami karnymi. Ubezpieczyciele mogą wykorzystywać te informacje do wyliczenia składek za ubezpieczenia komunikacyjne.

Coraz częściej pytają o uprawnienia i wykroczenia kierowców

Coraz częściej pytają o uprawnienia i wykroczenia kierowców

Źródło:
tvn24.pl

Osoby chcące zrobić zakupy zaraz po Świętach Wielkanocnych mogą mieć z tym problem - zwraca uwagę "Dziennik Gazeta Prawna". Niektóre sklepy mogą bowiem nie zdążyć zmienić stawek VAT na żywność na swoich kasach fiskalnych i będą zamknięte 2 kwietnia. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych placówek, które nie mogą, tak jak dyskonty, polegać na pracownikach IT, którzy na czas dostosowują systemy sprzedażowe do zmian stawek.

Po świętach niektóre sklepy mogą być zamknięte

Po świętach niektóre sklepy mogą być zamknięte

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna", tvn24.pl

W tym tygodniu mamy poznać nowy skład zarządu Orlenu. Jak podaje "Puls Biznesu", w rekrutacji na szefa koncernu wzięło udział wielu kandydatów, ale niewielu dostało zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Kto zostanie prezesem Orlenu? Dwóch mocnych kandydatów

Kto zostanie prezesem Orlenu? Dwóch mocnych kandydatów

Źródło:
PAP

Światowa populacja żyjąca w slumsach zwiększyła się w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku o 165 milionów i osiągnęła 1,06 miliarda ludzi - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. W Azji i Afryce Subsaharyjskiej żyje 85 procent mieszkańców dzielnic nędzy. Największą część światowej populacji żyjącej w slumsach stanowią mieszkańcy Indii – 237 mln. Natomiast najwyższy odsetek osób mieszkających w slumsach odnotowano w Czadzie – to 82 proc. ludności miejskiej.

Ponad miliard ludzi na świecie żyje w dzielnicach nędzy. Co czwarty mieszkaniec pochodzi z tego kraju

Ponad miliard ludzi na świecie żyje w dzielnicach nędzy. Co czwarty mieszkaniec pochodzi z tego kraju

Źródło:
PAP

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił, że opozycja ma pretensje, że Niemcy dostali na produkcję amunicji 170 milionów euro a Polska 2 milionów euro. Tymczasem - jak zauważył - trzy nasze firmy wnioskowały o 15 razy mniej środków niż Niemcy ostatecznie dostały. Ironizował na portalu X: "Perfidni Teutoni, zła UE". Z puli 500 milionów euro, jakie Komisja Europejska przeznaczyła na wsparcie produkcji amunicji artyleryjskiej do Polski trafi zaledwie 2,1 miliona. Politycy spierają się, kto ponosi odpowiedzialność za taki wynik.

Spór w sprawie utraconych milionów dla zbrojeniówki. Sikorski ironizuje: Perfidni Teutoni, zła UE

Spór w sprawie utraconych milionów dla zbrojeniówki. Sikorski ironizuje: Perfidni Teutoni, zła UE

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Firma Elona Muska SpaceX buduje sieć satelitów szpiegowskich na mocy tajnego kontraktu z amerykańską agencją wywiadowczą – poinformowała agencja Reutera, powołując się na pięć źródeł zaznajomionych z tym programem. Sieć jest budowana przez Starshield wojskową odnogę firmy SpaceX w ramach kontraktu o wartości 1,8 miliarda dolarów.

Elon Musk ma tajny kontrakt z amerykańskim rządem

Elon Musk ma tajny kontrakt z amerykańskim rządem

Źródło:
Reuters, PAP

Zachodni inwestorzy nie powinni być zmuszani przez państwo do wyprzedaży swoich rosyjskich aktywów - powiedział rosyjski miliarder Oleg Deripaska. Zdaniem biznesmena związane z tym posunięcia rosyjskich władz są "nieuczciwe i krótkowzroczne", a także szkodliwe dla samej rosyjskiej gospodarki.

Rosyjski miliarder krytykuje działania władz. "Nieuczciwe i krótkowzroczne"

Rosyjski miliarder krytykuje działania władz. "Nieuczciwe i krótkowzroczne"

Źródło:
Reuters