Akcyza na samochody do zmiany. Sprawdź, co zdecyduje o tym, ile zapłacisz

Moto

ShutterstockRząd pracuje nad zmianami zasad płatności akcyzy

Nowa akcyza na samochody mogłaby zależeć od pojemności silnika i wieku auta, pośrednio uwzględniony zostałby także "czynnik środowiskowy" - podało w piątek biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

W czwartek minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki poinformował, że resort finansów pracuje nad zmianami zasad płatności akcyzy w zależności od pojemności silnika i od wieku samochodu.

MF tłumaczy, że w marcu senacka Komisja Infrastruktury wyszła z inicjatywą ustawodawczą zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu opodatkowania samochodów podatkiem akcyzowym. Ze względu na przewidywane skutki budżetowe owa propozycja nie uzyskała wówczas poparcia resortu finansów.

W związku z ustaleniami dokonanymi na posiedzeniu połączonych komisji senackich: Komisji Infrastruktury, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych 22 czerwca resort finansów został zaangażowany w prace nad wypracowaniem założeń zmiany systemu opodatkowania akcyzą samochodów osobowych.

Dwa czynniki

Jak poinformował resort, prowadzone były analizy dotyczące m.in. czynników, które mogłyby być wykorzystane jako podstawa opodatkowania na potrzeby nowego systemu. "W wyniku tych prac przyjęto, że znowelizowany system opodatkowania pojazdów mógłby być uzależniony od dwóch czynników – pojemności silnika pojazdu oraz jego wieku (roku produkcji). Równocześnie pośrednio uwzględniony zostałby czynnik środowiskowy, gdyż przedziały przyjęte na potrzeby ustalania wieku pojazdu wynikają z okresu stosowania poszczególnych norm dopuszczalnych emisji spalin zgodnie z europejskim standardem emisji (tzw. normy euro)" - poinformowało biuro prasowe MF. Zaznaczyło jednocześnie, że nie przewiduje się zmian dot. momentu powstania obowiązku z tytułu podatku akcyzowego. Tak jak obecnie podatek ten nakładany byłby na samochody rejestrowane po raz pierwszy w naszym kraju. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i np. sprowadzanych z zagranicy. "Przedstawienie szczegółowych założeń i rozwiązań legislacyjnych będzie możliwe po opracowaniu projektu aktu prawnego" - dodało biuro prasowe.

Propozycja w ciągu kilku miesięcy

- Pracujemy nad zmianami zasad płatności akcyzy w ministerstwie finansów w zależności od pojemności silnika, w zależności od wieku samochodu - powiedział w czwartek na konferencji prasowej wicepremier Morawiecki. Jak podkreślił, "nie pracujemy oczywiście nad żadnymi zakazami - to jest ważny element naszej gospodarki". - Rzeczywiście w ciągu paru miesięcy (...), jeżeli Rada Ministrów to zaakceptuje i przejdzie wszystkiej szczeble legislacyjne dana propozycja, to ujrzy światło dzienne nowe podejście do opodatkowania, poprzez akcyzę w szczególności samochodów w zależności od wieku i od pojemności silnika - powiedział Morawiecki.

Niemcy dopłacą do e-aut i hybryd:

Autor: tol//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock