Rząd szykuje zmiany w akcyzie na samochody. Premier: prace trwają

Moto

Premier zapowiada akcyzę na samochody z dużymi silnikamitvn24
wideo 2/3

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w Katowicach, że ministerstwo finansów pracuje nad zmianą przepisów w sprawie podatku akcyzowego od samochodów z dużymi silnikami. Przepisy mają dodatkowo zachęcić Polaków do kupowania aut niskoemisyjnych.

- W ministerstwie finansów są toczone prace nad takim kształtem akcyzy, który przede wszystkim pozwalałby uszczelnić system wwożenia (do Polski - red.) samochodów wysokolitrażowych, tych powyżej 2-2,5 litra. To ma też służyć jednocześnie promocji produkcji samochodów czystszych - powiedział premier w Katowicach.

"Proekologiczna" struktura

Jak mówił szef rządu, Polska "składa się nie tylko z ludzi, którzy mają już zaspokojone swoje aspiracje posiadania samochodu, ale również tych, którzy chcą mieć samochód, chcą mieć trochę lepszy samochód".

- I owszem, cały czas następuje tutaj import samochodów i wśród nich są te, które cały czas emitują do atmosfery dużo substancji szkodliwych. Tutaj zastanawiamy się nad regulacjami, które zapobiegałyby wycinaniu filtrów, które kształtowałyby taką strukturę nabywania nowych samochodów, która byłaby jednocześnie coraz bardziej proekologiczna, która służyłaby promocji samochodów niskoemisyjnych - podkreślił szef rządu.

Import starych aut

W październiku brukselski think tank Transport & Environment (T&E) informował, że w 2017 roku do Polski trafiło z Zachodu około 350 tysięcy samochodów z silnikami diesla.

Większość z nich jest starsza niż siedem lat i jeszcze przez wiele lat będzie emitować bardzo dużo szkodliwych substancji.

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że import używanych aut do Polski w pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 roku wzrósł o 6,8 procent do ponad 791 tysięcy sztuk.

Pomysły na akcyzę

Zapowiedź premiera to nie pierwsza próba zmiany przepisów dotyczących akcyzy w tej kadencji. Prawie dwa lata w sejmowej "zamrażarce" tkwi już jednak senacki projekt w tej sprawie. Akcyza miała zależeć od pojemności silnika i normy emisji spalin, z uwzględnieniem wieku samochodu.

W marcu 2017 Sejm odrzucił też propozycję likwidacji podatku akcyzowego od samochodów osobowych.

Akcyzie podlega sprowadzenie samochodu osobowego do Polski oraz pierwsza sprzedaż wyprodukowanego w Polsce samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju.

Stawki podatku akcyzowego mamy dwie: 3,1 proc. wartości pojazdu w przypadku, gdy auto ma silnik o pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6 proc. wartości pojazdu w przypadku, jeśli auto ma silnik o pojemności powyżej 2000 cm3.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock