Moto

Firmy ubezpieczeniowe zapłacą więcej rodzinom ofiar wypadków

Moto

Pieniądze dla rodzin ofiar wypadków. Kwoty zasądzone przez sądy nawet kilkukrotnie wyższe
TVN TurboPieniądze dla rodzin ofiar wypadków. Kwoty zasądzone przez sądy nawet kilkukrotnie wyższe

Odszkodowanie wypłacane będzie szybciej, mniej ma być także spraw sądowych - to głównie założenia szykowanej zmiany przepisów w sprawie wypłaty zadośćuczynienia dla rodzin ofiar wypadków drogowych. Efektem ma być także wzrost kwot otrzymywanych od ubezpieczycieli. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Obecnie sprawy o zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby w wypadku samochodowym często kończą się w sądach, a to opóźnia wypłatę odszkodowania. W przyszłości ma się to zmienić.

Zaniżone wypłaty

- Wyroki sądów w orzeczeniu zadośćuczynień bardzo się od siebie różnią i w bardzo podobnych przypadkach nawet kilkukrotnie może różnić się zasądzone zadośćuczynienie. Jeżeli idziemy w stronę regulacji, która określi pewien ryczałt, czy zdefiniuje pewien poziom, jakie powinno być to zadośćuczynienie, to należy się tylko cieszyć, bo poszkodowany w wypadku lub jego rodzina z góry będzie wiedziała, jakie świadczenie się jej należy - mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Obecnie większość rodzin ofiar nie decyduje się na drogę sądową. Przyjmują odszkodowania oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, co zaniża średnią wypłacanych świadczeń. - W naszej ocenie trzeba byłoby to parametryzować o rzetelne uczciwe i profesjonalne dane, a takie dane naszym zdaniem płyną z prawomocnego orzecznictwa sądów powszechnych. Do tej pory sytuacja osób pośrednio poszkodowanych wygląda tak, że zwracają się z roszczeniami do towarzystw, a te zaniżają wysokość zadośćuczynienia - mówi Aleksander Daszewski z biura Rzecznika Finansowego.

Wysokość odszkodowań

Obecnie zasądzone przez sądy zadośćuczynienia są nawet kilkukrotnie wyższe niż to, co oferuje ubezpieczyciel. Średnie uzyskane w sądzie odszkodowanie za utratę w wypadku samochodowym małżonka to 75 tysięcy złotych. Dzieci za śmierć rodzica uzyskują ponad 71 tysięcy złotych. W przypadku śmierci dziecka rodzic średnio otrzymuje 80 tysięcy złotych. Te dane mają posłużyć do ustalenia kwot ryczałtowych, na podstawie których będą wypłacane odszkodowania, aby osoby poszkodowane w trudnym dla siebie okresie nie musiały zawracać sobie głowy sprawami sądowymi.

Wypłaty zadośćuczynień dla rodzin ofiar wypadkówTVN Turbo

Program "Raport" w TVN Turbo codziennie od poniedziałku do piątku. Premiera o godz. 18:00, powtórka o godz. 22:00.

Autor: red / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości