Nowe tablice rejestracyjne dla samochodów. Ministerstwo wyjaśnia

Moto

Policjanci sprawdzą stan licznikatvn24
wideo 2/6

Czarne cyfry i litery na zielonym tle - tak wyglądają nowe tablice rejestracyjne, które od 1 stycznia są wydawane właścicielom pojazdów elektrycznych lub napędzanych wodorem.

Wprowadzenie zielonych tablic rejestracyjnych jest związane z wchodzącym w życie 1 stycznia 2020 r. przepisem ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Zmiany w ustawie

- Wprowadzono zmianę w ustawie Prawo o ruchu drogowym przez dodanie artykułu stanowiącego, że pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu - tłumaczy w rozmowie z tvn24bis.pl Szymon Huptyś, rzecznik resortu infrastruktury.

Tablice te wyróżnia zielone tło oraz umieszczany na nich znak legalizacyjny. Pozostałe elementy, a więc literowe wyróżniki województwa, powiatu i pojazdu będą określane na dotychczasowych zasadach.

Huptyś zaznacza, że wprowadzenie nowych tablic nie powoduje zmiany sposobu nadawania numeru rejestracyjnego, czcionki i innych wymagań odnoszących się do tablic rejestracyjnych.

Tablice rejestracyjne dla pojazdów elektrycznych i wodorowychTVN Turbo

Jak dodaje, szczegółowe wymagania dotyczące tablic rejestracyjnych dla pojazdu elektrycznego i pojazdu napędzanego wodorem, ich legalizacji oraz produkcji i dystrybucji zostały określone w trzech rozporządzeniach wykonawczych do ustawy – Prawo o ruchu drogowym, ogłoszonych w lipcu 2019 r.

Właściciele pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 r. mogą wnioskować o wymianę tablic rejestracyjnych wydanych na podstawie dotychczasowych przepisów, ale - jak podkreśla Huptyś - nie mają takiego obowiązku.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych weszła w życie pod koniec lutego 2018 roku. Według Ministerstwa Energii, które przygotowało projekt, głównym celem ustawy jest upowszechnienie w Polsce pojazdów elektrycznych oraz transportu z wykorzystaniem paliw alternatywnych.

Pojazdy elektryczne w wielu miastach są uprzywilejowane, mogą np. jeździć po buspasach. Wprawdzie wjazdu "elektryków" na buspasy mogą zakazać samorządy, ale muszą taką informację umieścić na znakach. Mogą też zdecydować, ile minimum osób może podróżować samochodem po buspasie. W Warszawie na przykład takich restrykcji nie wprowadzono.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock