TVN24 Biznes | Moto

Zielona Karta OC. Kiedy jej potrzebujemy? Czym jest i jak ją wyrobić?

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
red
Źródło:
TVN24 Biznes
Nowe przepisy drogowe od 1 czerwcaTVN24
wideo 2/11
TVN24Nowe przepisy drogowe od 1 czerwca

Wybierając się w podróż zagraniczną samochodem zdążyliśmy przyzwyczaić się już do tego, że nie wymaga to od nas żadnych formalności. Wszystko jednak zależy od kierunku naszej podróży – wciąż przy wjeździe do kilkunastu państw europejskich wymagana od nas będzie Zielona Karta OC. Czym jest i dlaczego jest taka ważna?

Zielona Karta OC - co to jest?

Tak zwana Zielona Karta to forma potwierdzenia posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) przez kierowców we wszystkich państwach należących do systemu Zielonej Karty. Inaczej mówiąc jest to certyfikat zaświadczający za granicą, że dany kierowca posiada ważne ubezpieczenie OC. 

Dzięki Zielonej Karcie w przypadku, gdy podczas podróży zagranicznej kierowca spowoduje kolizję lub wypadek drogowy, szkody finansowe wyrządzone przez niego osobom trzecim pokryje nie on, ale jego towarzystwo ubezpieczeniowe. Zakres tej ochrony jest więc taki sam, jak w przypadku zwykłego ubezpieczenia OC, rozciągany jest jednak na terytorium innych państw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W ten sposób Zielona Karta ułatwia nam podróżowanie samochodem za granicą. Dzięki niej nie trzeba kupować ubezpieczenia OC w każdym kolejnym kraju, do którego wjeżdżamy. 

W praktyce Zielona Karta to niewielki, drukowany na zielonym papierze dokument w języku polskim i angielskim lub francuskim. Dokument ten przedzielony jest perforacją na dwie części – w razie zdarzenia drogowego dolną część Zielonej Karty należy oderwać i przekazać drugiemu uczestnikowi tego zdarzenia.

Jak wyrobić Zieloną Kartę?

Karty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia OC wydawane są na mocy porozumienia pomiędzy instytucjami transportowymi grupy państw. Dana grupa państw tworzy tzw. system - najstarszym z nich jest właśnie system Zielonej Karty obowiązujący w Europie i niektórych państwach okolicznych. Poza nim na świecie istnieje szereg podobnych, np. system Pomarańczowej Karty obowiązujący na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. 

Aby wyrobić sobie Zieloną Kartę, najlepiej przed planowanym wyjazdem skontaktować się towarzystwem, w którym mamy aktualne ubezpieczenie OC samochodu. Wyrobienie karty jest bardzo proste, wystarczy podać podstawowe dane w tym m.in. do których państw i w jakim terminie będziemy się wybierać. 

Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych oferują Zieloną Kartę za darmo, w innych wydawana jest za drobną opłatą. Możliwe jest również wyrobienie sobie Zielonej Karty w innym towarzystwie niż te, w którym wykupiliśmy obowiązkowe ubezpieczenie OC. W każdym przypadku warto zająć się tym jednak z pewnym wyprzedzeniem, ponieważ wyrobienie Zielonej Karty może potrwać kilka dni. 

Zielone Karty wystawiane są na okres co najmniej 15 dni, ale nie dłużej niż na rok. 

Zielona Karta – gdzie jest potrzebna?

Warto pamiętać, że obecnie większość państw europejskich jest dla polskich kierowców dostępna bez Zielonej Karty. Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej podczas podróży po Europie najczęściej wystarczy nam zwykłe potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC. Sytuacja taka ma miejsce nie tylko w granicach UE, ale też na terytorium m.in. Szwajcarii, Norwegii czy Islandii. 

Jednak wciąż nie wszystkie państwa dają taką możliwość i tu wciąż niezbędne okazuje się posiadanie dodatkowo Zielonej Karty.

Które państwa, abyśmy mogli wjechać do nich samochodem, wymagać będą od nas Zielonej Karty? Państw takich jest obecnie 14: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia Północna, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja i Ukraina. Od 1 stycznia 2021 roku wskazane jest również posiadanie Zielonej Karty przy wyjeździe do Wielkiej Brytanii. 

Wybierając się w jeszcze dalszą podróż samochodem, wyjedziemy poza system Zielonej Karty. Aby wówczas kontynuować jazdę będzie potrzebne wyrobienie kolejnego pozwolenia, jak np. wspomniana Pomarańczowa Karta. 

Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock