Podwyżki na popularnej autostradzie. Sprawdź, ile zapłacisz za przejazd

Podwyżki na autostradzie A2
Podwyżki na autostradzie A2
Podwyżki na autostradzie A2

Kierowcy, którzy wyruszyli w trasę i korzystają z autostrady A2, na bramkach zostawią nieco więcej. Od 1 marca stawki na trzech 50-kilometrowych odcinkach pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będą wyższe. Wyliczamy, ile kierowca samochodu osobowego będzie musiał teraz zapłacić. Warto pamiętać, że A2 to najdroższa autostrada w Polsce i jedna z najdroższych w Europie.

Zmiany będą dotyczyły samochodów osobowych, motocykli (kategoria 1) i pojazdów ponadnormatywnych (kategoria 5).

Stawki w górę

Jak informuje spółka zarządzająca autostradą A2 - Autostrada Wielkopolska SA, opłaty dla pojazdów osobowych i motocykli wzrosną o 2 grosze za każdy przejechany kilometr i po podwyżce wynosić będą 38 gr za 1 km. Natomiast koszt przejazdu 106-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 pomiędzy Świeckiem a Nowy Tomyślem nie zmieni się.

Obowiązująca od tego dnia stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem, będzie wynosić: - dla kategorii 1 (motocykle i pojazdy osobowe) – 19 zł brutto - dla kategorii 5 (pojazdy ponadnormatywne) – 190 zł brutto Stawki opłat za pozostałe kategorie 2-4 (samochody ciężarowe) pozostaną bez zmian.

c7ae1492-f0fe-4a36-b840-468a40714181.png

Wzrost o 1 zł brutto za przejazd na trasie 50 km wydaje się być niewielką sumą. Odczują to jednak ludzie, którzy codziennie dojeżdżają do pracy, bądź pracują właśnie jako kierowcy czy przedstawiciele handlowi.

Skąd te podwyżki?

Władze Autostrady Wielkopolskiej nałożenie opłat argumentują faktem, że 150-kilometrowy odcinek nie jest w żaden sposób subsydiowany przez państwo, nie ma także zwolnień z podatku, a koszty eksploatacji stale rosną. – Podwyżka opłat wynika z faktu, że A2 między Nowym Tomyślem a Koninem jest jedynym odcinkiem autostrady A2, który w pełni finansuje i utrzymuje się z pobieranych od kierowców opłat. W przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których opłaty wnoszone przez kierowców pokrywają mniej niż 40 proc. samych kosztów utrzymania, odcinek A2 Nowy Tomyśl – Konin nie jest dotowany z budżetu, ani zwolniony z podatku VAT. Konieczność spłaty zobowiązań, a także realizacji inwestycji związanych z utrzymaniem i rozbudową autostrady wymusza wprowadzanie podwyżek, aby pokryć realne koszty funkcjonowania autostrady – mówi Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy AWSA.

d9cfa078-8f56-46b9-b3fa-cd20ef250a15.png

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości