TVN24 Biznes | Moto

1500 złotych kary za jazdę rowerem bez uprawnień

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Adamczyk o wyższych karach dla kierowców
Adamczyk o wyższych karach dla kierowcówPolskie Radio
wideo 2/9
Polskie RadioAdamczyk o wyższych karach dla kierowców

Od stycznia zaczynają obowiązywać nowe kary dla kierowców i użytkowników dróg. Według znowelizowanych przepisów za jazdę rowerem bez uprawnień w strefie ruchu lub zamieszkania policja będzie mogła ukarać grzywną w wysokości 1500 złotych. Ten zapis dotyczy jednak wąskiej grupy osób.

Według nowego brzmienia art. 94 Kodeksu wykroczeń "kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych".

Oznacza to, że mandatem do 1500 zł będą mogły zostać ukarane osoby, które bez wymaganych uprawnień będą jeździć rowerem, hulajnogą elektryczną czy urządzeniem transportu osobistego.

W praktyce kartę rowerową powinny posiadać osoby w wieku od 10 do 18 lat, ale Kodeks wykroczeń dotyczy osób w wieku od 17 lat, a po ukończeniu 18. roku życia można jeździć rowerem z dowodem osobistym. Dzieci do 10. roku życia mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Jako pierwszy na to zagadnienie uwagę zwrócił Łukasz Zboralski z portalu Brd24.pl.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wyższe kary od 2022 roku

Nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw Sejm uchwalił 29 października, a 2 grudnia rozpatrzył wniesione do niej poprawki Senatu. Jak poinformowała prezydencka kancelaria, Andrzej Duda podpisał ustawę 10 grudnia.

Regulacja podwyższa maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększa wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym. Usprawnia także uzyskiwanie renty, która jest wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Zmianą jest również zniesienie szkoleń, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.

Regulacja ustanawia również minimalną wysokość kary grzywny na poziomie 800 zł wobec sprawcy kierującego pojazdem mechanicznym, który przekracza dopuszczalną prędkość jazdy o ponad 30 km/h, niezależnie od tego, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym, czy poza nim.

Autor:/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości