"Wyścigi słoni" na drodze. Ministerstwo chce zmiany przepisów

Moto

Ekspert o obowiązkowej jeździe "na suwak"tvn24
wideo 2/5

Ministerstwo Finansów zaproponowało, by do planowanych zmian w Prawie o ruchu drogowym dodać zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe. Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało, że dostrzega problem i pracuje nad zmianą przepisów w tej sprawie.

Na początku lipca Ministerstwo Infrastruktury skierowało do konsultacji międzyresortowych projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który zakłada wprowadzenie obowiązku jazdy "na suwak" i tworzenie "korytarzy życia".

"Wyścigi słoni"

Swoje uwagi do projektu zgłosiło między innymi Ministerstwo Finansów. Ich autorem - z upoważnienia ministra finansów - jest wiceminister Leszek Skiba. Wiceszef MF zwrócił uwagę, że jednym z problemów na polskich drogach jest zjawisko powolnego wyprzedzania się przez samochody ciężarowe, które określił mianem "wyścigów słoni".

"Ten manewr nie tylko wpływa na zmniejszenie płynności ruchu, wywołuje również negatywne emocje u kierowcy pojazdu, który jedzie za wyprzedzającym. Takie zachowanie, wywołuje stres, zmniejsza koncentrację i sprzyja podejmowaniu ryzykownych manewrów, które mogą mieć tragiczne skutki" - wskazał Leszek Skiba.

W związku z tym wiceminister zaproponował uzupełnienie projektu "o zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe, a zwłaszcza zespoły takich pojazdów na drogach szybkiego ruchu".

Dodatkowo Skiba chciałby wprowadzenia obowiązku poruszania się przez pojazdy ciężarowe i autobusy na jezdniach z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku wyłącznie prawym pasem.

Ministerstwo odpowiada

Do uwag odniosło się już Ministerstwo Infrastruktury.

Resort podkreślił, że dostrzega problem wyprzedzania się samochodów ciężarowych występujący na drogach i jego negatywny wpływ na płynność ruchu oraz wzrost zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak dodano, resort prowadzi szczegółowe analizy, "których celem jest wypracowanie optymalnego rozwiązania prawnego, umożliwiającego ograniczenie przypadków długotrwałego wyprzedzania przez samochody ciężarowe na autostradach i drogach ekspresowych". Z odpowiedzi MI nie wynika jednak, czy uwaga resortu finansów będzie uwzględniona w obecnym projekcie, czy znajdzie się już w kolejnej propozycji legislacyjnej.

Jako pierwszy o uwagach Ministerstwa Finansów napisał branżowy portal brd24.pl.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock