Śmiertelne wypadki drogowe w Unii Europejskiej. Polska w niechlubnej czołówce

Moto

Jakub Bielak o ograniczeniach prędkości w Europietvn24
wideo 2/4

Około 25 tysięcy osób zginęło w ciągu roku w wypadkach drogowych w Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych podanych przez Eurostat. Bułgaria znajduje się na czele unijnej statystyki, w czołówce niechlubnych statystyk znalazła się również Polska.

Z danych unijnego urzędu statystycznego wynika, że pasażerowie samochodów stanowili prawie połowę (46 procent) wszystkich ofiar wypadków drogowych w 2017 roku. Ponadto 21 procent z nich to piesi, 15 procent - motocykliści, a 8 procent - rowerzyści. Ofiary wypadków z udziałem innych rodzajów transportu stanowiły 10 procent.

Wypadki drogowe w UE

Jak podał Eurostat, Bułgaria znajduje się na czele unijnej statystyki. To właśnie w tym kraju zginęło w wypadkach drogowych najwięcej pasażerów samochodów. Wskaźnik ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców wyniósł 64, przy średniej unijnej 23.

Główną przyczyną dużej liczby wypadków jest przekraczanie maksymalnej dozwolonej prędkości. W ubiegłym roku takich naruszeń było 286 tysięcy, a w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku - o 114 tysięcy więcej.

Udział takich poważnych wypadków jest w Bułgarii prawie sześciokrotnie wyższy w porównaniu z Maltą i Holandią (11 ofiar), które zajmują ostatnie miejsce w unijnej statystyce wypadków drogowych. Bułgaria wyprzedza Chorwację, gdzie wskaźnik ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców wyniósł 45.

Polska znalazła się na wysokim 5. miejscu z 34 ofiarami śmiertelnymi na milion mieszkańców.

Z danych Eurostatu wynika, że wskaźnik ofiar śmiertelnych wśród pieszych jest najwyższy w Rumunii i wynosi 37 zgonów na milion mieszkańców. Polska, podobnie jak w statystyce dotyczącej pasażerów, znalazła się na piątym miejscu. Wskaźnik ofiar śmiertelnych wśród pieszych na milion mieszkańców wyniósł 23, przy średniej unijnej 11. Najlepiej sytuacja wygląda w Danii - 3 ofiary na milion mieszkańców.

Grecja znajduje się na czele niechlubnej statystyki ofiar śmiertelnych wśród motocyklistów. Jak wynika z danych Eurostatu, w tym kraju zanotowano 20 ofiar na milion mieszkańców. Dla porównania w Polsce było to 6 ofiar na milion mieszkańców, przy średniej unijnej 8. Wśród rowerzystów najgorzej sytuacja wygląda w Rumunii. Średnio 10 ofiar na milion mieszkańców. Polska znalazła się na 6. pozycji w UE - 6 ofiar na milion mieszkańców, przy średniej unijnej 4.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock