Lepszy rok na drogach. "Kierowcy zdjęli nogę z gazu"

Autor:
mb/dap
Źródło:
"Rzeczpospolita"
Ekspert: nie zatrzymasz się przed skrętem, możesz słono zapłacić
Ekspert: nie zatrzymasz się przed skrętem, możesz słono zapłacićTVN24
wideo 2/5
TVN24Ekspert: nie zatrzymasz się przed skrętem, możesz słono zapłacić

2022 rok był wyjątkowo bezpieczny na drogach i to praktycznie w każdym wymiarze - pisze środowa "Rzeczpospolita". Z policyjnych statystyk wynika, że spadła liczba ofiar śmiertelnych. Dziennik zastanawia się, czy powodem poprawy są podwyższone mandaty.

"Rz" podaje, że "według wstępnych danych policji w ubiegłym roku doszło do 21 324 wypadków drogowych, czyli o blisko 1492 mniej niż w 2021 r. i aż o 2216 mniej niż dwa lata temu". Zginęły w nich 1883 osoby, co z kolei oznacza spadek ofiar śmiertelnych o 362, a w porównaniu ze stanem sprzed dwóch lat - o 608 osób.

Jak zauważają policjanci, te dane pozwalają sądzić, że rodzima plaga, jaką jest jedna z najwyższych w Europie śmiertelność w wypadkach drogowych, maleje. Policjanci poprawę bezpieczeństwa wiążą z wolniejszą jazdą, bo - jak zaznaczają - przy mniejszej prędkości skutki wypadków są mniej tragiczne - informuje dziennik.

Taryfikator mandatówPAP/Maciej Zieliński

Wypadki drogowe 2022

- Zmniejszyła się liczba wypadków, ofiar śmiertelnych oraz rannych, a także - co równie ważne - nietrzeźwych kierowców. Liczba ofiar śmiertelnych spadła poniżej 2 tysięcy, do łącznie 1883 osób - mówi "Rz" Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Widać po tym, jak zmniejszenie prędkości przełożyło się bezpośrednio na spadek śmiertelności - podkreśla.

Gazeta zwraca uwagę, że "to, że kierowcy zdjęli nogę z gazu, potwierdza również mniejsza skala praw jazdy odebranych za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym".

- W 2022 roku zatrzymaliśmy je blisko 29 tysiącom kierowców, a to o połowę mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku - zauważa Robert Opas.

Jak na tym tle wypadają piesi? "Jak się okazuje, wypadków z ich udziałem było nieco więcej, jednak mniej osób straciło w nich życie – łącznie 451, a to o 67 mniej niż rok temu i o 178 niż przed dwoma laty" - informuje dziennik.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości