Szkody parkingowe często bez odszkodowania. Ubezpieczyciele mają argument

Moto

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania za wypadek na parkingu?TVN Turbo
wideo 2/3

Szkody parkingowe często powstają, na przykład przy otwieraniu drzwi i uderzeniu w stojący obok samochód. W tej sytuacji poszkodowany kierowca zgłasza się do ubezpieczyciela, żeby otrzymać pieniądze z OC sprawcy. Jednak zakład nierzadko odmawia wypłaty odszkodowania. Sprawę zbadano w programie "Raport" TVN Turbo.

- Do Rzecznika Finansowego trafia sporo skarg, wniosków, zapytań osób poszkodowanych, którym zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC - mówi Tomasz Młynarski, Rzecz Finansowy, dodając, że "dotyczy to sytuacji związanych z wyrządzeniem szkody przez pasażerów pojazdów, którzy wsiadając lub wysiadając z pojazdu uszkodzili zaparkowany lub przejeżdżający obok samochód".

Natomiast kwestia osoby, która wyrządziła szkodę, jest kluczowa dla ewentualnej wypłaty odszkodowania.

- Polisa OC działa tylko wtedy, gdy szkodę wyrządził właściciel pojazdu, współwłaściciel lub kierowca - tłumaczy Przemysła Pepla z porównywarki ubezpieczeń mfind.pl

W takiej sytuacji zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania bez głębszego wglądu w sprawę.

- Odmowa będzie uzasadniona, kiedy szkoda powstanie z winy wyłącznej pasażera - mówi Anna Trzcińska z portalu "Dziennik Ubezpieczeniowy".

W takiej sytuacji o odszkodowanie należy zgłosić się bezpośrednio do osoby, która zawiniła.

Odmowa odszkodowania

Kiedy jednak zakład ubezpieczeń nie ma racji, odmawiając odszkodowania?

- Kierowca może ubiegać się o odszkodowanie w sytuacji, kiedy kierujący tym drugim pojazdem w jakiś sposób przyczynił się do powstania szkody spowodowanej przez pasażera - dodaje ekspertka. - Na przykład zatrzyma auto w niedozwolonym miejscu - wymienia.

Warto pamiętać o sytuacjach, kiedy nikt nie jest winny szkodzie, a do jej powstania przyczyniła się jedynie tak zwana siła wyższa. Chodzi na przykład o takie zdarzenia, gdzie szkodę przy otwieraniu drzwi wywołał mocny podmuch wiatru. - Wtedy nie możemy liczyć na odszkodowanie z tytułu polisy OC, komunikacyjnego, jak i OC w życiu prywatnym pasażera - przypomina Pepla.

Program "Raport" w TVN Turbo codziennie od poniedziałku do piątku. Premiera o godz. 18:00, powtórka o godz. 22:00.

Autor: ps/ms / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo